Pasy bezkońcowe i krążki ścierne w praktyce – użycie oraz wymiary

Krążki ścierne 

Wśród narzędzi warsztatowych znajdują się takie, które używane są szczególnie często i bez których trudno wyobrazić sobie nie tylko profesjonalny zestaw, ale nawet przydomowy warsztat. Wśród nich bez wątpienia znajdują się materiały ścierne, w skład których wchodzą krążki ścierne oraz pasy bezkońcowe. Warto wiedzieć, w  jakich wymiarach są one najczęściej używane i jak wygląda ich zastosowanie w praktyce. 

Użycie krążków ściernych

Przeznaczeniem tych materiałów ściernych jest zastosowanie ich za pomocą elektronarzędzi do obróbki:

Najczęściej stosowany jako podłoże jest przy nich papier typu E albo F. Charakteryzują się one wyjątkowo dużą wytrzymałością na zrywanie. Rozmiary oczywiście mogą być różne, zależnie od dopasowania do tarczy zazwyczaj wahają się od kilku do ponad 20 cm. Różne mogą być nie tylko średnice, ale też granulacje i kształt. Spotykane są bowiem zarówno formy owalne, jak i trójkątne. Różnice polegają także na tym, iż nie wszystkie krążki posiadają otwory odpylające.

Krążki ścierne fibrowe o średnicy 125 mm.

Wybór konkretnego materiału ściernego zależy przede wszystkim od jego zastosowania, a także modelu i rodzaju szlifierki. Ziarno ścierne powinno być wybierane przede wszystkim na podstawie materiału, z jakiego zostało ono wykonane, czyli np. elektrokorundu albo węgliku krzemu. Trzeba również zwracać uwagę na jego właściwości, takie jak ciągliwość i twardość.

 

Jak stosować pasy bezkońcowe?

Podobnie jak w przypadku krążków ściernych, również wybierając pasy bezkońcowe, trzeba zwrócić uwagę na ich wymiary, które podawane są w formacie AABB (AA to szerokość, a BB to długość). Odpowiednie dobranie rozmiaru do narzędzia jest kluczowe ze względu na bardzo dużą różnorodność materiałów i wynikającą z tego łatwość nastąpienia pomyłki.

Pas bezkońcowy jest tworzywem ściernym używanym przy obróbce różnych materiałów. Powstaje poprzez połączenie odcinka w jedną całość, a następnie nałożenie go na rolki prowadzące narzędzia, co umożliwia polerowanie albo szlifowanie. Najczęściej przydaje się on przy pracach na dużych powierzchniach wykonanych z rozmaitych materiałów. Jedno narzędzie może być używane równie dobrze do pracy na mokro i na sucho oraz do obróbki nawierzchni o różnych stopniach twardości dzięki temu, że każde akcesorium umieszczane jest na specjalnym, bawełnianym czy też poliestrowym podkładzie, co wpływa na parametry jego pracy.

Krążki samoprzylepne – papier ścierny do szlifowania różnych powierzchni.

Można wyróżnić różne rodzaje pasów bezkońcowych:

  • kompaktowe – charakteryzują się długą żywotnością, wyposażone w samoostrzące się ziarno kompaktowe, dzięki czemu stosowane są ze stałymi parametrami pracy: naciskiem, szybkością i skrawaniem,
  • ceramiczne – posiadają właściwości samoostrzące, przeznaczone do pracy z wyjątkowo twardymi materiałami,
  • cyrkonowe – mogą być używane do pracy na sucho i na mokro, wykonane są z bardzo wydajnego ziarna cyrkonowego,
  • filcowe – ich zadaniem jest polerowanie powierzchni, 
  • włókninowe – pozwalają usuwać korozję i odbarwienia z różnych metali,
  • elektrokorundowe –  najbardziej uniwersalne, mogą być stosowane przy pracy w drewnie, stali szlachetnej i metalu,
  • trizac – używane w pracy z aluminium i tworzywami sztucznymi,
  • pasy z węglikiem krzemu – bardzo uniwersalne, mogą być stosowane w pracy ze szkłem, marmurem, kamieniami szlachetnymi i granitem.

Podsumowanie

Jak więc widać, pasy bezkońcowe i krążki ścierne to wręcz podstawowe elementy wyposażenia warsztatu przede wszystkim ze względu na uniwersalność. Dzięki ich zastosowaniu można szlifować i polerować wiele rodzajów nawierzchni, również tych wyjątkowo twardych. Materiały ścierne przydają się szczególnie często podczas pracy nad dużymi powierzchniami. Jeśli myślisz o zakupie najlepszych jakościowo produktów – sprawdź naszą ofertę!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium