Nieodłącznym elementem każdego remontu, budowy czy też naprawy np. drewnianych krzeseł lub metalowych poręczy jest materiał ścierny. To właśnie ten rodzaj narzędzia pozwala osiągnąć doskonałą gładkość szlifowanego materiału. W prosty sposób: papier ścierny to inaczej cienki nośnik z mocnego kartonu, tkaniny bawełnianej lub włókniny syntetycznej, do którego przylepione są ziarna ścierne z naturalnych materiałów takich jak: szmergiel, korund lub syntetycznych – elektrokorund, karborund.
Dobry papier ścierny – czym się wyróżnia?
Przede wszystkim odpornym na rozrywanie nośnikiem i dobrze zlepionym z nim materiałem ściernym, który nie odpada przy wysokiej temperaturze i dużym obciążeniu mechanicznym. Papier ścierny z dodatkową powłoką zapobiegającą przyleganiu pyłów jest wydajniejszy, ponieważ dzięki temu efekt zmniejszającej się zdolności ścierania jest znacznie ograniczony. Zgodnie z przeznaczeniem można rozróżnić papier ścierny do metalu, drewna, tworzyw sztucznych, materiałów mineralnych oraz uniwersalny.
Pod kątem sposobu użycia rozróżniamy papier ścierny stosowany tylko na sucho (w przypadku pracy w wodzie szybko się rozmiękcza i rozpada w rękach, a materiał ścierny oddziela się od podkładu lub natychmiast wyciera) i na mokro – papier przed pracą należy namoczyć minimum 5 minut, aby nabrał odpowiedniej elastyczności (stosowanie tego typu papieru niezgodnie z przeznaczeniem, czyli na sucho, spowoduje zapchanie się materiału ściernego pyłem, co natychmiast uniemożliwi nam pracę).
Podstawowe zasady wyboru papieru ściernego
Niezależnie od tego, czy pracujemy na sucho, czy na mokro, aby osiągnąć pożądane efekty musimy pamiętać o odpowiedniej granulacji papieru ściernego i choć nie ma na to uniwersalnej reguły, jego wybór uzależniony jest między innymi od własnego doświadczenia, rodzaju podłoża i stanu powierzchni. Pamiętajmy zatem o paru najważniejszych zasadach:
- papiery ścierne do szlifowania na sucho zazwyczaj stosujemy o niższej gradacji niż papiery do szlifowania na mokro,
- usuwanie warstwy starego lakieru wymaga użycia papieru ściernego P40 – P120,
- szpachle i żywice szlifujemy papierami P120 do P240,
- w przypadku drewna: pracę rozpoczynamy od gradacji P24, następnie wyrównujemy P80 lub P100 i kończymy szlifowanie P120,
- do powierzchni mineralnych zastosujemy papier P24,
- w przypadku metalu: papier ścierny o ziarnistości P80 do P500,
- do tworzyw sztucznych: P24 nawet do P1200,
- do dużych obciążeń: P24 do P120.
Wpływ na wybór ma również sposób szlifowania – czy będzie to praca ręczna, czy przy użyciu odpowiednich elektronarzędzi. Do pracy ręcznej częściej stosowany jest papier elastyczny, natomiast twardy do elektronarzędzi.