Siekiera rozłupująca – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Tynkowanie - metoda natryskowa a ręcznaWybór odpowiedniej siekiery do rozłupywania drewna podlega określonej zasadzie: wraz ze wzrostem ciężaru głowicy, długość trzonka rośnie. To pozwala na bardzo dobre wyważenie narzędzia, niezwykle istotnego parametru podczas codziennej pracy. Do prac wymagających precyzji, wykonywanych sporadycznie, świetnie sprawdzi się siekiera o mniejszej wadze, a więc i krótszej rękojeści.

SIEKIERA ROZŁUPUJĄCA

Wszystko, co musisz wiedzieć o siekierze

Ogólnie znamy siekiery przeznaczone do cięcia, w tym również do prac ciesielskich, a także siekiery do rozłupywania drewna. Zazwyczaj dla przeciętnego użytkownika ten rodzaj narzędzi niewiele od siebie się różni, ale dla wielu innych, korzystających z siekiery na co dzień lub bardzo często, określony kształt oznacza odpowiednie zastosowanie.


Kilka słów o budowie siekiery rozłupującej

Historycznie siekiera jest jednym z najstarszych narzędzi używanych do dzisiaj przez człowieka i, co charakterystyczne, jej ogólny kształt niewiele się zmienił. Nadal rozróżniamy w jej budowie głowicę i toporzysko, czyli trzonek. Głowica złożona z jednej strony z ostrza i z drugiej, szerszej strony – obucha, najczęściej wykonana jest z wysokogatunkowej stali węglowej. Ucho obucha służy do mocowania trzonka. Jeszcze do niedawna spotykaliśmy się z trzonkami wykonanymi tylko z drewna - do profesjonalnego stosowania najlepsze trzonki produkowane są z twardych i sprężystych gatunków. Dzisiaj funkcjonują już i to z powodzeniem trzonki wykonane z kompozytów, pod wieloma względami lepsze od drewnianych. Przede wszystkim są odporne na różne warunki atmosferyczne, nie trzeba ich klinować, a więc nie występuje tu zjawisko rozsychania się. Bardzo duża wytrzymałość na zginanie, trwałe zespolenie z głowicą to kolejne zalety kompozytu gwarantującego używalność siekiery przez wiele lat bez konieczności odnawiania osadzenia.

Rozłupywanie drewna

Siekiera do rozłupywania drewna

Przy wyborze siekiery do rozłupywania drewna istotnymi parametrami są masa głowicy i długość trzonka. Wraz ze wzrostem ciężaru głowicy długość trzonka rośnie, zapewniając tym samym prawidłowe wyważenie narzędzia. Przy codziennej pracy jest to bardzo ważne, ponieważ zdecydowanie łatwiej się nią operuje. A zatem niezależnie od tego, czy jesteś drwalem, czy sezonowo przygotowujesz drewno na opał do domu, kieruj się prostą zasadą: dobieraj ciężar siekiery do własnych możliwości, pamiętając jednocześnie, że im narzędzie jest cięższe i większe, tym lepiej rozłupuje kloce drewna. Warto jednak zaopatrzyć się także w mniejszą siekierę, która przyda się, gdy klocki będą np. wąskie. Laikom przypominamy, że siekiera do rozłupywania drewna różni się od innych szerokością ostrza, tzn. jest najczęściej wąskie, co wpływa na łatwość wbicia się w drewno i szybkie jego rozłupanie.

Jak wybrać najlepszą siekierę?

Jaką wybrać?

Do precyzyjnych prac, tj. gdy przygotowujemy drewno do kominka lub wędzarni, a także niezależnie od tego, czy robimy to sporadycznie, czy też stale, świetnie nadaje się siekiera firmy JOBI-extra JEXT066 z 1000-gramową głowicą z klinem. Produkt zapewnia wygodę i komfort pracy dzięki starannie wyprofilowanej rękojeści wykonanej z kompozytu włókna szklanego. Do rozłupywania większych kloców drewna i gdy jest to nasze stałe zajęcie, doskonale sprawdzi się siekiera z klinem JOBI-extra JEXT067 z 2200-gramową głowicą i trzonkiem z kompozytu włókna szklanego. Odpowiedni kształt klina zapewnia głębokie wbicie się w drewno i natychmiastowe rozłupanie. Należy jednak pamiętać, że duża bezwładność siekiery do rozłupywania podczas jej użytkowania powoduje, że jest to narzędzie niebezpieczne i należy zachować szczególną ostrożność.