Jak usunąć rdzę za pomocą szczotek drucianych

Usuwanie rdzy z powierzchni szczotką

Na różnych forach można spotkać jedno z głównych pytań, jakie sobie zadają domowi majsterkowicze, jak i zawodowcy – jak skutecznie usunąć rdzę. Korozja, czyli efekt utleniania metali, skutecznie wpływa na jego właściwości, dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej się jej pozbyć.

Istnieją różne środki chemiczne, a także domowe sposoby, które służą usuwaniu rdzy, jednak nie zawsze udaje się im pozbyć jej w stu procentach. Dlatego też czasem warto sięgnąć po sprawdzone, mechaniczne sposoby – druciaki i szczotki druciane.

Po pierwsze - oceń ilość rdzy

Niezależnie, czy korozja występuje na płocie, prostej blasze, elementach karoserii lub innym metalowym przedmiocie – należy ocenić, jak dużo jej mamy do zdarcia. Ważna jest też sama powierzchnia i jej kształt – im prostsze, tym bardziej zdecydowanych środków można używać.

Po ocenie ilości rdzy można dobrać odpowiednią szczotkę. Jeśli jest jej względnie niewiele, można wybrać produkt o prostych, pojedynczych drutach. Z kolei, jeśli warstwa korozji jest grubsza, może okazać się konieczne wykorzystanie szczotki ze splecionymi drutami.

Przyjrzyjmy się również, jakie mamy narzędzia do dyspozycji. Szczotki bowiem mogą być też montowane do elektronarzędzi, takich jak wiertarka czy szlifierka, które mogą okazać się nieocenioną pomocą.

Złota szczotka do usuwania rdzy

Jak przygotować sobie materiał do oczyszczenia?

Choć nie zawsze trzeba to robić, to zdecydowanie warto wpierw rdzę czymś „zmiękczyć”. Można zastosować specjalistyczną chemię, służącą do usuwania korozji, jak i pewnych domowych sposobów. Ocet, soda oczyszczona, a także sok z cytryny z solą – te proste substancje mogą skutecznie uczynić rdzę bardziej podatną na zdzieranie. Pierwszy z nich ją rozpuszcza, dwa pozostałe sprawiają, że łatwiej odchodzi od powierzchni. Znane jest również zastosowanie niektórych słodzonych napojów gazowanych, które mają właściwości rozpuszczające korozję.

Srebrna szczotka do usuwania rdzy

Jaką szczotkę dobrać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, mamy głównie dwa rodzaje szczotek – nieplecione i plecione. Te pierwsze są idealne do czyszczenia nierównych powierzchni, jednak dużo trudniej radzą sobie z poważniejszą korozją. Z drugiej strony są bardziej pożądane, gdyż obrabiany nimi metal jest gładszy. Z kolei szczotki plecione przeznaczone są do prostych powierzchni. Dużo lepiej też radzą sobie z grubszymi warstwami rdzy i są wytrzymalsze. Zostawiają jednak dużo głębsze bruzdy.

Jak usunąć rdzę?

Kiedy już dobraliśmy odpowiednio narzędzia (czy to szczotkę ręczną, czy też do szlifierki lub wiertarki), możemy przystąpić do samego zdzierania korozji. Jak natomiast wykonać to prawidłowo – usuwając rdzę do zdrowego metalu. Należy też zwrócić uwagę, by rude opiłki nie osiadły na pozostałych elementach, inaczej cała praca pójdzie na nic.

Tam, gdzie nie dociera druciane włosie szczotki, można zetrzeć resztę rdzy druciakiem. Należy również pamiętać, że przed konserwowaniem, należy jeszcze wygładzić powierzchnię papierem ściernym. Dopiero wtedy można nałożyć grunt, podkład antykorozyjny i emalię.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium