Jak dobrać chemię do smarowania i ochrony powierzchni?

Zagadnienie dotyczące smarów, olejów i smarowania elementów ruchomych we wszelkich urządzeniach, maszynach i pojazdach jest jednym z najważniejszych i zawsze na czasie. Nowoczesne rozwiązania zarówno konstrukcyjne, jak i materiałowe wymagają właściwego traktowania. Odpowiednie podejście do smarowania to przede wszystkim zdecydowanie mniejsze ryzyko awarii i, co równie ważne, znaczne ograniczenie tempa zużycia eksploatacyjnego danego elementu, podzespołu, segmentu czy nawet całego sprzętu. Ponadto istotne jest tu ograniczenie zjawiska korozji na ich powierzchniach w przypadku występowania dłuższych, np. planowanych, przestojów. Ponieważ środki smarne dedykujemy prawidłowemu utrzymaniu ruchu, trwałości i niezawodności sprzętu, to nasuwa się tylko jedna konkluzja - wyłącznie nowoczesne i właściwie dobrane smary oraz oleje smarne przekładają się na prawidłową i ekonomiczną eksploatację.

Zasady poprawnego doboru środków smarnych

Znaczenie prawidłowego doboru środków smarnych do danego sprzętu podkreślają zalecenia stawiane przez ich producentów, które podyktowane są utrzymaniem jak najwyższej sprawności działania i trwałości wszelkich elementów ruchomych. Przy czym mówiąc o trwałości, mamy tu na uwadze wpływ korozji oraz czynniki zużycia ściernego i zmęczeniowego określonej powierzchni. Kryteria doboru odpowiedniego środka smarnego powinny uwzględniać przede wszystkim:

  • rodzaj materiałów użytych do wyprodukowania smarowanych powierzchni,
  • temperaturę pracy,
  • prędkości obrotowe elementów ruchomych,
  • występujące obciążenia,
  • funkcjonujące środowisko pracy,
  • wymagania konserwacyjne powierzchni roboczych narażonych na korozję.

Do tego wpisuje się również szereg informacji identyfikujących dany produkt smarny i możliwości jego zastosowania. Do nich możemy m.in. zaliczyć: nazwę smaru, jego rodzaj, oznaczenie klasy, jakości i lepkości oraz przeznaczenie i zalecany zakres użycia.

Propozycje zastosowań smarów i olejów smarnych

Dostępne na rynku środki dedykowane do smarowania i ochrony powierzchni różnią się nie tylko właściwościami, ale także ceną. Przy czym cena smaru czy oleju smarnego nie powinna być głównym kryterium ostatecznego wyboru, ponieważ to od ich parametrów roboczych, a tym samym spełnienia zaleceń producenta sprzętu, utrzymujemy jakość jego pracy na zakładanym poziomie.

Dla branży motoryzacyjnej, włókienniczej i telekomunikacyjnej w smarowaniu części maszyn i mechanizmów precyzyjnych (redukcja tarcia, eliminacja pisków i zgrzytów, konserwacja elementów plastikowych i gumowych) doskonale spełni swoje zadania olej wazelinowy. Dla ochrony przed zwarciem i przebiciem sprawdzi się lepki olej silikonowy. Równie efektywne będą:

  • oliwa do maszyn – smarowanie m.in. łożysk ślizgowych i tocznych, różnego rodzaju przekładni otwartych i zamkniętych itp.,
  • smar ceramiczny – idealny do stosowania na mocno obciążonych mechanicznie i termicznie elementach,
  • smar grafitowy – doskonały np. dla przekładni ślimakowych i zębatych.

 

Właściwie dobrany produkt smarny zapewnia najlepsze efekty i ochronę urządzeń, dlatego warto poświęcić chwilę, by zastanowić się nad wyborem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium