Jak dbać o narzędzia ręczne?

Jak dbać o narzędzia warsztatowe

Narzędzia warsztatowe mogą służyć przez długie lata pod warunkiem, że odpowiednio się o nie zadba. Akcesoria poddawane ciężkiej pracy i działające w niekorzystnych warunkach zużywają się szybciej. W związku z czym nie można szczędzić czasu na ich konserwację, pielęgnację i ostrzenie. Dzięki temu nie tylko wydłuży się ich żywotność, ale też będą o wiele bardziej efektywne w trakcie użytkowania.

Odpowiednie przechowywanie

Każde narzędzie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak można ograniczyć ich częstotliwość dzięki przetrzymywaniu akcesoriów we właściwy sposób. Miejsce przechowywania przede wszystkim musi być suche. Wilgoć jest bowiem szkodliwa zarówno dla drewnianych, jak i metalowych elementów wyposażenia.

Bardzo korzystne jest trzymanie narzędzi w szafkach, co zapewnia również drugą zaletę: łatwiej je wówczas znaleźć. Dobrym rozwiązaniem jest też zamykanie akcesoriów w skrzynce narzędziowej. Aby się w niej wzajemnie nie uszkadzały, ani nie tępiły, należy przechowywać je w nakładkach chroniących ostrze albo część roboczą.

Narzędzia ręczne - jak dbać

Usuwanie zanieczyszczeń

Przyrządy, które były używane, po zakończeniu prac są zazwyczaj bardzo brudne, pokryte wodą, glebą albo żywicą. Jeżeli nie zostaną bardzo dokładnie z nich oczyszczone, niemal na pewno wda się rdza lub rozpocznie gnicie. Zanieczyszczeń można pozbywać się za pomocą myjki ciśnieniowej bądź szmatki, która usunie ziemię i wilgoć. W przypadku zabrudzenia żywicą pomocne mogą okazać się rozpuszczalniki albo alkohol.

Pilniki powinno oczyszczać się z wiórów za pomocą drucianej szczotki, wykonując ruchy równoległe do układu zębów. Można w tym celu użyć także metalowego szpikulca zrobionego z miękkiego metalu, np. mosiądzu lub miedzi.

Młotki (murarskie i ślusarskie) czyści się, przede wszystkim, dbając o to, by pozostawały suche i na obuchu nie pojawiała się rdza. Mokry młotek trzeba starannie osuszyć, zaś obuch pokryć warstwą oleju do konserwacji narzędzi. Przed użyciem młotka do pracy w trakcie deszczu trzeba zabezpieczyć jego obuch smarem albo olejem.

Zabezpieczenie przed rdzą

Woda jest bardzo niebezpieczna dla narzędzi, od kluczy warsztatowych po siekiery do drewna. Gdy spowoduje korozję, obniża wytrzymałość i jakość przedmiotów. Elementy ruchome w sekatorach i nożycach, które pracują w trawie, gałęziach oraz żywopłotach są wyjątkowo narażone na wilgoć. Jednocześnie są one kluczowe do prawidłowego funkcjonowania tych przyrządów. Przez co koniecznie trzeba chronić je przed rdzą, odpowiednio je naoliwiając olejem do maszyn lub do łańcuchów rowerowych.

Aby usunąć rdzę z wiertła lub innych metalowych części, należy zastosować środki antykorozyjne, które usuwają zanieczyszczenia i pokrywają przedmiot warstwą ochronną. Występują one często w aerozolu, dzięki czemu wnikają nawet w trudno dostępne miejsca. Jeżeli rdza pojawiła się na jakimś narzędziu, można zamontować na wiertarce albo szlifierce szczotkę drucianą, aby wyszorować przyrząd. Po wszystkim trzeba wymoczyć narzędzia w odrdzewiaczu, opłukać wodą osuszyć i zakonserwować smarem.

Dbanie o narzędzia ręczne

Podsumowanie

Zadbanie o narzędzia ręczne to kwestia przede wszystkim profilaktyki. Jeżeli są one przetrzymywane w suchym miejscu, oczyszczane po użyciu i zabezpieczane przed wilgocią, to z pewnością długo zachowają wysoką jakość i przez lata będą służyły pomocą.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl