Rodzaje siekier do drewna

Poszukujesz siekiery, która będzie idealna na podwórko albo do Twojego zakładu stolarskiego? Jak jednak wybrać odpowiednie narzędzie? Na rynku dostępnych jest wiele różnych toporków o różnym przeznaczeniu, które znajdą zastosowanie w przydomowym warsztacie, albo też w profesjonalnym zakładzie. W niniejszym artykule przytaczamy najpopularniejsze rodzaje siekier, jakie można znaleźć w specjalistycznych sklepach z narzędziami.

Rodzaje siekier do drewna i ich przeznaczenie

Kiedy myślimy o siekierze, zazwyczaj widzimy drwala z dużym toporem. Niewiele osób jednak zastanawia się nad tym, jakie typy siekier w ogóle są dostępne na rynku, a w rzeczywistości zakup odpowiedniego narzędzia może przyczynić się do efektywniejszej pracy w ogrodzie, w lesie czy warsztacie.

Jaka siekiera będzie najlepsza do rąbania drewna do kominka? Które narzędzie będzie odpowiednie do pracy w profesjonalnym zakładzie ciesielskim? Ostatecznie – którą najlepiej zabrać ze sobą na turystyczny wypad?

Siekiera dla każdego

Jeśli poszukujemy narzędzia, które będzie się najlepiej spisywało przy domu w takich zadaniach, jak zrąb drzew na podwórku czy działce, łupanie drewna do kominka czy na ognisko, to zdecydowanie najlepszym wyborem będzie siekiera uniwersalna. Posiada ona nieskomplikowaną konstrukcję, złożoną z prostego lub lekko łukowatego żeleźca o wadze od 1,5 do 2,5 kg i długości drzewców od 70 do 95 cm. Różnica w przypadku tych siekier dotyczy najczęściej długości krawędzi tnącej (dłuższe i cieńsze są najlepsze do łupania miękkiego drewna). Czyni to z nich idealne narzędzia do pracy w ogrodzie – zarówno przy ścince, jak i okrzesywaniu. Ze względu jednak na obecne na rynku profesjonalne modele raczej nie zaleca się ich do stosowania przez profesjonalistów.

Odmianą siekiery uniwersalnej jest bushcraftowa, która cechuje się mniejszą masą żeleźca, bo zazwyczaj do 1 kilograma, a także długością trzonka sięgającą 55-60 cm. Jest ona przeznaczona do pracy w leśnych warunkach, a stosunkowo niewielkie gabaryty czynią z niej poręczne narzędzie do ścięcia i porąbania drzewa. Dlatego też jest idealną opcją dla osób, które poszukują poręcznego i lekkiego narzędzia na biwak. Dodatkowo tępy obuch może służyć również jako młotek, dzięki czemu będzie można wbić gwoździa czy śledzia.

Siekiery dla profesjonalistów

Jak można się spodziewać, zwykła siekiera nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem dla zawodowców. Dla nich producenci przewidzieli specjalnie przygotowane narzędzia, mniej lub bardziej odpowiadające tradycyjnym rozwiązaniom.

Pierwszym z typów, o którym warto wspomnieć, jest siekiera ciesielska. Wykorzystuje się ją do obróbki drewna, które ma być przeznaczone na budowę, albo w przemyśle meblarskim lub też pod rzeźbę. Jej długość sięga od 15 cm do metra długości. Najczęściej jedna strona ich żeleźca jest płaska, dzięki czemu można łatwo obrabiać drewno pod małym kątem, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko przypadkowego odłupania części surowca. Samo ostrze siekiery ciesielskiej jest proste, dzięki czemu ciosamy równy kawałek drewna na całej jego długości, samo ucho zaś odgięte w jedną ze stron. Ten typ narzędzi może się różnić w zależności od zadania, które mają spełniać, a także typu drewna, które jest do obrobienia.

Wśród siekier o specjalistycznym wyróżniamy też siekieromłoty, służące do rozłupywania twardego drewna. Mają krótką krawędź tnącą, a ich długość oscyluje wokół jednego metra, waga zaś może sięgać nawet kilkunastu kilogramów. Osadzone są najczęściej na prostym trzonku. Obuch zaś może służyć za młot. Najczęściej można spotkać się na rynku z siekieromłotami o wadze 3 kg.

Podobnym typem, który służy do rozbijania większych klocków, jest siekiera rozłupująca z dużą głowicą w kształcie klina i długim styliskiem, którego rozmiar należy dopasować do długości ramiona.

Wybierz odpowiednią siekierę dla siebie

Jeśli zależy nam jedynie na znalezieniu siekiery do podwórkowych zadań, w zupełności powinny wystarczyć nam modele uniwersalne lub też rozłupujące, jeśli często mamy do czynienia z dużymi, twardymi klockami drewna. Z kolei w przypadku, kiedy siekiera jest codziennym narzędziem pracy, czy to w stolarce meblowej, czy budowlanej lub też musi spełniać funkcję innych narzędzi, warto postawić na wyspecjalizowane typy, dzięki którym precyzyjnie wykonamy obróbkę drewna.