Jak dbać o kosiarkę?
Kosiarka tnąca trawę

Konserwacja kosiarki – jak dbać o nasz sprzęt, by służył jak najdłużej

Koszenie trawy jest jednym z najczęstszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie wykonujemy na ogrodzie. Dostępne na rynku kosiarki mają szereg różnych funkcji, które ułatwiają tę czynność. Każdy sprzęt jednak, aby służył nam jak najdłużej, wymaga odpowiedniej konserwacji, a także stosowania go zgodnie z pewnymi zasadami. W przeciwnym wypadku szybko będziemy mogli się z nim pożegnać.
Jakie więc są zasady dbania o kosy i kosiarki, by działały bezawaryjnie i abyśmy mogli uniknąć niepotrzebnych napraw?

Przed koszeniem - przygotuj trawnik

Jedną z podstawowych czynności, jakie powinno się wykonać przed koszeniem, jest odpowiednie przygotowanie trawnika. Bynajmniej nie chodzi o samą trawę, a raczej o to, co może się w niej znajdować. Wszelkie kije, patyki i inne obiekty, które leżą w trawniku, powinny zostać uprzątnięte, a w szczególności kamienie. Jeśli spomiędzy kępek traw wystają również kopce kreta, te również należy wyrównać. Dlaczego jest to ważne?

Przede wszystkim każdy twardszy obiekt, który znajdzie się na drodze noża, może go stępić. Nieostry nóż natomiast rwie i krzywo kosi trawę. Z drugiej strony jego obroty są też na tyle duże, że jest w stanie wyrzucić taki obiekt spod siebie, trafiając w najlepszym wypadku w obudowę, w najgorszym – użytkownika (dlatego też warto się wyposażyć w środki ochrony osobistej, jak kask z osłoną - https://bau-tec.pl/pl/p/Maska-ochronna-twarzy-do-kosiarki/996). Jeśli kosiarka wykonana jest z metalu, to zasadniczo nic nie powinno się jej stać. Jeśli z kolei jest z tworzywa – może dojść do pęknięcia obudowy.

Po upewnieniu się, że trawnik jest oczyszczony, możemy przystąpić do koszenia.

Maska ochronna na twarz do kosiarki

Czyszczenie to podstawa

Kiedy już skosimy nasz trawnik, nie wolno zapominać o tym, aby wyczyścić kosiarkę z zabrudzeń. Mokra trawa w połączeniu z pyłem, ziemią i innymi zanieczyszczeniami może przez długi czas utrzymywać się na obudowie i innych elementach naszego urządzenia. To zaś prosta droga do powstawania zardzewień na elementach metalowych. Dlatego też za pomocą szczotki lub szmatki czyścimy spód, wylot, a także kółka urządzenia, upewniając się, że nic więcej na niej nie ma.

Należy też pamiętać o czyszczeniu filtru powietrza, w którym zbiera się mnóstwo pyłków. Zadbany filtr to lżejsza praca silnika, więc i jego dłuższa przydatność. Należy też pamiętać o kontrolowaniu świecy zapłonowej i okresowej wymianie oleju.

Przeglądy i wymiana części

Warto też korzystać profesjonalnych serwisów (najlepiej autoryzowanych), które zajmą się kontrolą stanu technicznego kosiarki czy kosy. Możemy taki przegląd wykonać również samodzielnie, o ile wiemy, jak się do niego zabrać. Jeśli podejmujemy się samemu takich czynności, pamiętajmy, aby wszelkie śruby były dobrze dokręcone, a nóż przykręcony prosto.

Z czasem też niektóre elementy ulegają eksploatacji i mogą wymagać wymiany, jak na przykład ostrza czy uszczelki, które można zobaczyć na stronie https://bau-tec.pl/pl/p/ZESTAW-USZCZELEK-USZCZELKI-DO-KOSY-SPALINOWEJ-NAC/1688. Inwestycja w zużyte komponenty może pomóc uchronić się nam przed niepotrzebnymi, większymi wydatkami.

Zestaw uszczelek do kosy spalinowej

Dbałość o kosiarkę – gwarancja wieloletniej eksploatacji

Trzymając się tych kilku prostych zasad, możemy sobie zapewnić, że nasz sprzęt przez wiele lat będzie nam wiernie i bezawaryjnie służyć. To zaś generuje oszczędności, a przede wszystkim – zapewnia przyjemność pracy z takim urządzeniem.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl