Jak czyścić sprzęt elektroniczny?

 

Laptop, sprzęt RTV czy ogólnie sprzęt elektroniczny na skutek gromadzących się na obudowach z tworzywa sztucznego ładunków elektrostatycznych, które przyciągają wszelkiej maści pyłki, bardzo szybko się kurzą. Do tego nierzadko dochodzą zabrudzenia wynikające z codziennej eksploatacji i zdarza się, że ekran monitora jest czymś opryskany, na telewizorze widać smugi po np. palcach, a w zagłębieniach klawiatury znajdują się okruszki ciastek.

 

Jest problem, ale też jest i jego rozwiązanie

 

Ogólne zasady czyszczenia sprzętu elektronicznego nie różnią się znacznie, więc dla przykładu skupmy się na laptopie, który jest w naszych domach – obok telewizora – najczęściej i chyba najdłużej używanym urządzeniem.

Podstawowa rada brzmi: z uwagi na zabrudzenia powodujące nie tylko mało estetyczny wygląd, ale i możliwość uszkodzenia, sprzęt elektroniczny należy cyklicznie poddawać czyszczeniu. Warto zaopatrzyć się zawczasu w miękką ściereczkę z mikrofibry i odpowiedni zestaw środków dostępnych na naszej stronie. Świetnym wsparciem będzie również zwykły bawełniany patyczek do uszu, który sprawdzi się w czyszczeniu przestrzeni między klawiszami.

 

Od czego zacząć? Przede wszystkim należy wyłączyć laptop i odłączyć go od sieci zasilania – to pierwsza i najważniejsza czynność każdego użytkownika. Czyszczenie najlepiej wykonać w dobrze doświetlonym i wolnym od pyłków pomieszczeniu.

 

Czyszczenie podstawowe:

 

  • ekrany LCD – to w zasadzie już norma użytkowanych laptopów. Zalecamy dużą ostrożność podczas ich czyszczenia. W tym przypadku w pierwszej fazie używamy ściereczki z mikrofibry (odradzamy wykorzystywania do tego celu tkanin z tendencją do mechacenia i ręczników papierowych, które mogą nawet porysować ekran) i przecieramy nią powierzchnię ekranu do momentu usunięcia kurzu. Trwalszych zabrudzeń można pozbyć się, nasączając ściereczkę mocno rozcieńczonym, delikatnym detergentem bez zawartości amoniaku, acetonu czy alkoholu etylowego (ponieważ mogą zniszczyć wyświetlacz), uważając przy tym, by nie ciekł z niej zaaplikowany płyn;
  • klawiatura – do jej czyszczenia doskonale nadaje się sprężone powietrze w specjalnych pojemnikach (kurz i różne drobiny wydmuchujemy pod odpowiednim kątem). W następnej kolejności, wykorzystując bawełniane patyczki do uszu, przecieramy rowki pomiędzy klawiszami;
  • panel dotykowy i myszka optyczna – tak jak w przypadku ekranów i klawiatury, panel oraz myszkę przecieramy delikatnie ściereczką nasączoną przygotowanym płynem.

 

Czyszczenie wnętrza laptopów (dla zaawansowanych majsterkowiczów):

 

  • należy obowiązkowo usunąć kurz z zakamarków radiatora i wentylatora, posługując się pędzelkiem i sprężonym powietrzem z pojemnika;
  • w razie konieczności należy wymienić pastę termoprzewodzącą (pomiędzy procesorem, chipsetami a radiatoremoraz na płycie głównej i ewentualnie na karcie graficznej), oczyszczając z pozostałości starej pasty środkami przeznaczonymi do elektroniki i optyki, które są dostępne w naszej ofercie.

 

Na koniec przypominamy o szczególnej ostrożności podczas czyszczenia sprzętu elektronicznego.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium