Co powinieneś wiedzieć o gradacji materiałów ściernych?

materiały ścierne

Dostępne na rynku materiały ścierne służą do obróbki elementów lub wygładzania ich powierzchni. Różnią się one między sobą nie tylko przeznaczeniem, ale również kształtem oraz gradacją. Zwróć szczególną uwagę na ten ostatni parametr, zwany inaczej granulacją lub ziarnistością. Dzięki temu właściwie dopasujesz papier ścierny do swoich potrzeb. Zapoznaj się z treścią artykułu i dowiedz się więcej!

Czym są normy gradacji materiałów ściernych?

Gradacja papieru ściernego jest ściśle unormowana, ale na świecie istnieje kilka standardów oznaczeń. W Europie stosowana jest norma FEPA P wprowadzona przez Stowarzyszenie Europejskich Producentów Materiałów Ściernych. Łatwo je rozpoznać po charakterystycznej literze P przed numerem granulacji. Jeśli na papierze nie ma tego symbolu, to prawdopodobnie zalicza się do amerykańskiej normy CAMI. Im wyższa numeracja, tym materiał jest drobniejszy. Wiedząc to, możesz kupić właściwy produkt ścierny, służący do:

  • obróbki,

  • polerowania.

W przypadku obróbki postaw na większe ziarna

Do obróbki detali służy głównie papier ścierny o symbolach od P10 do P100, który ma bardzo duże uziarnienie. Przy jego użyciu usuniesz grubą warstwę materiałów, która następnie trzeba wygładzić. Ze względu na wydajność i czas pracy, do tego rodzaju robót stosuje się najczęściej narzędzia elektryczne. Wszystkie te produkty zamówisz w sklepie dla majsterkowiczów BAU-TEC.

Mniejsze ziarna do wykończenia powierzchni

Z kolei do czyszczenia powierzchni, usuwania zabrudzeń, starych farb i lakierów lub śladów rdzy idealnie nadaje się papier z przedziału P100-P180. Głównym zadaniem materiałów ściernych o tym zakresie gradacji jest wygładzanie powierzchni np. przed malowaniem. Do tego celu użyjesz również drobniejszego papieru od P200 do P800. Wiele zależy od rodzaju materiału oraz tego, jak gładką warstwę planujesz uzyskać. Inną gradację będzie miał papier ścierny do drewna, a inną do metalu.

akcesoria ścierne

Sprawdzone akcesoria do polerowania

W naszym sklepie oprócz materiałów ściernych, znajdziesz również akcesoria do polerowania. Są to przede wszystkim przystawki polerskie na rzep, z adapterem do wiertarki, do których mocowane są krążki ścierne. Dzięki tym elementom szybko wygładzisz powierzchnię przy użyciu elektronarzędzi.

Uzupełnij zapasy przed rozpoczęciem pracy!

Jeśli planujesz malowanie, szpachlowanie lub inną pracę, która będzie wymagała obróbki, czyszczenia lub wygładzania powierzchni – koniecznie uzupełnij zapasy niezbędnych akcesoriów. W naszym sklepie zamówisz różnego rodzaju materiały ścierne do drewna oraz metalu o różnym stopniu gradacji. Sprzedajemy je w formie arkuszy, pasów lub krążków. Ofertę uzupełnia szeroka gama akcesoriów oraz gąbek polerskich. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z ekspertami BAU-TEC!

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl