Zimowe problemy z odpalaniem samochodu. Sprawdź, jaka może być przyczyna

odpalanie-samochodu-zima

Choć jeszcze kalendarzowa zima się nie rozpoczęła, to już daje o sobie znać. To także niełatwy czas dla kierowców, a jednym z kłopotów, z jakim się mierzą to odpalanie auta, które jest równie dokuczliwe teraz, jak i zimą. Zwłaszcza gdy samochód jest parkowany pod gołym niebem, często nie chce zastartować. Jakie są przyczyny? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Zachęcamy do lektury!

 

Wymagający czas dla wszystkich kierowców

Zimowe mrozy to szereg „atrakcji”, z jakimi muszą się mierzyć kierowcy. To, że samochód nie odpala to jedna z niedogodności. Oprócz tego są jeszcze oblodzone szyby, zamarznięte drzwi, a także słaba przyczepność. Zdecydowanie jednak pierwszy z problemów należy do najpoważniejszych. Czemu odpalanie auta zimą dla wielu stanowi tak duży kłopot? O przyczynach dowiesz się więcej poniżej.

Dlaczego auto nie chce odpalać zimą?

Czy to diesel, czy benzyna, czy hybryda – każdy z posiadaczy auta mierzy się z kłopotami z zastartowaniem samochodu. Przyczyn jest kilka, a do najpowszechniejszych należą:

  • kłopoty z układem paliwowym,

  • brak ładowania akumulatora w czasie pracy silnika,

  • problemy z akumulatorem.

Problemy z paliwem

Niby wszystko w porządku – wsiadasz do auta, przekręcasz kluczyk, słyszysz charakterystyczny szczęk silnika, ale samochód nie odpala. Co to oznacza? Jeśli masz diesla – niewykluczone, że w paliwie wytrąciła się parafina. W efekcie do komory nie jest pompowana mieszanka paliwowo-powietrzna. Ponadto świece mogą być zbyt zimne, by zapalić paliwo. Na to jednak jest dość proste rozwiązanie. Spróbuj ustawić kluczyk na drugiej pozycji i odczekaj chwilę. W aucie na benzynę kilku sekund, a w dieslu do momentu, aż zgaśnie kontrolka świec żarowych.

Niesprawny alternator

Ten problem rozkłada na łopatki bez względu na pogodę, ale w mrozy daje się bardziej we znaki. Alternator jest elementem auta, służącym do ładowania akumulatora w czasie jazdy. Jeśli przestaje działać, nic nie zasila baterii samochodu. Zimą to wyjątkowo uciążliwe, szczególnie jeśli poruszamy się na krótkich odcinkach. Wówczas nawet sprawny alternator nie będzie działać poprawnie. A jak rozpoznać taką awarię? Kontrolka ładowania akumulatora stale się świeci lub miga albo… przy zapłonie w ogóle się nie włącza.

odpalanie-samochodu-zima

Rozładowany lub zużyty akumulator

Rozładowany akumulator to najczęstsza przyczyna problemów z odpalaniem auta zimą. Może się to zdarzyć w ww. przypadku, gdy alternator nie zdąży go naładować, jak i w momencie, gdy bateria jest już wyeksploatowana. Trzeba też pamiętać, że zdolność rozruchowa akumulatora w temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza na minusie spada do 40%!

Co zrobić, jeśli zabrakło energii do odpalenia pojazdu? Wówczas przyda się ładowarka akumulatorów samochodowych. Ewentualnie można spróbować z wykorzystaniem innego, działającego auta.

Zadbaj o stan techniczny pojazdu zwłaszcza zimą!

Póki zima się jeszcze nie rozhulała – warto zadbać o swój samochód i wyposażyć się w niezbędne przyrządy. Przydatny często okazuje się nie tylko prostownik, ale i narzędzi samochodowych, w tym zestaw kluczy nasadowych. Wszystko zaś, czego potrzebujesz, znajdziesz w ofercie Bau-Tec. Mamy najwyższej jakości wyposażenie do warsztatów domowych i profesjonalnych. Sprawdź je już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium