Wraz z końcem sezonu na prace warsztatowe i ogrodowe powinieneś zabezpieczyć swoje narzędzia przed nadejściem zimy. Pozwoli to przedłużyć ich żywotność i pozytywnie wpłynie na jakość użytkowania na wiosnę. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo zadbać o klucze, młotki i inne narzędzia warsztatowe, sprawdź nasz poradnik.
Właściwe oczyszczenie narzędzi
Praktycznie na wszystkich narzędziach stosowanych w Twoim warsztacie lub gospodarstwie domowym znajdziesz jakieś ślady użytkowania, które trzeba usunąć. W przypadku przedmiotów, takich jak:
- zestawy kluczy nasadowych,
- pilnik,
- tarcze do cięcia,
- czy młotek ciesielski,
niezbędne będzie ich wyszorowanie drucianą szczotką. Możesz ją też wykorzystać przy usuwaniu śladów ziemi lub innych zabrudzeń z narzędzi ogrodowych: szpadli, haczek, motylków czy grabi. Do konserwacji elektronarzędzi, typu: lutownica do elektroniki, wkrętarka czy otwornica do drewna, najlepiej wybrać dedykowane środki lub zestawy.
Ochrona przed korozją
W okresie jesienno-zimowym zwiększa się podatność narzędzi warsztatowych na korozję. Ich metalowe części nasmaruj specjalnym olejem do maszyn, który stworzy na powierzchni warstwę hydrofobową. Aby usunąć rdzę z metalowych elementów, użyj jednego z wielu sprzedawanych w sklepach odmrażaczy. Najlepiej w tym celu wybrać aerozol, który wniknie we wszystkie zakamarki.
Narzędzia warsztatowe – jak składować je po sezonie?
Tak samo ważne, jak odpowiednia konserwacja narzędzi warsztatowych, jest ich właściwe przetrzymywanie w trakcie „martwego” sezonu. Zarówno przybory ręczne, jak i elektronarzędzia nie powinny być narażone na wilgoć, więc schowaj je w suchej szafce lub innym miejscu, gdzie nie grozi im zalanie lub skraplanie pary. W przypadku sprzętu elektronicznego istotne jest też zapewnienie osłony przed skrajnie niskimi temperaturami. Warto trzymać je w specjalnych skrzynkach lub walizkach, często dołączanych do zestawu przy zakupie. Takie rozwiązanie pozwoli Ci również szybko odnaleźć niezbędne akcesoria.
Podsumowanie
Jak widzisz, właściwe przygotowanie narzędzi warsztatowych do sezonu zimowego nie jest trudne ani pracochłonne. Poświęcając czas na tę prostą czynność, przedłużysz żywotność sprzętu i unikniesz konieczności jego wymiany na wiosnę.