Wymiana oleju – jakie narzędzia będą potrzebne?

Wymiana oleju – jakie narzędzia będą potrzebne?

Oprócz uzupełnienia baku w paliwo każdy właściciel samochodu powinien pamiętać o najważniejszej czynności eksploatacyjnej: terminowej wymianie oleju silnikowego oraz filtra olejowego, który zmienia się wraz z uszczelką korka spustowego. Wielu kierowców często korzysta z profesjonalnych warsztatów, ale są też i tacy, którzy lubią grzebać we własnym aucie i z różnych przyczyn niechętnie oddają je w cudze ręce. Jeśli posiadają garaż, w którym jest kanał, mogą samodzielnie i sprawnie wymienić olej silnikowy.

Czy aby na pewno? Teoretycznie jest to łatwa czynność, ale nierzadko okazuje się, że mamy problem z odkręceniem filtra olejowego czy też korka spustowego. W większości przypadków przyczyną jest brak przeznaczonych do tych czynności narzędzi. Nie zawsze dotychczas używane sprawdzą się przy każdej wymianie oleju, a czasami mogą wręcz spowodować uszkodzenia filtra i w rezultacie – niekontrolowany wyciek zużytego oleju. Do tego, by szybko i efektywnie wymienić olej, potrzebne są przede wszystkim odpowiednie narzędzia, z których korzystają warsztaty serwisowe, a dzięki którym praca mechanika-amatora będzie już tylko przyjemnością.


Klucze do korków oleju i mis olejowych

Z doświadczenia wiemy, że próby odkręcenia korka kluczem prędzej czy później kończą się uszkodzeniami. Szczególnie wtedy, gdy korek ma nietypowy przekrój, warto zdecydować się na uniwersalny zestaw kluczy przeznaczony do różnych typów samochodów produkowanych na całym świecie. W skład takiego specjalnego zestawu do korków oleju i mis olejowych wchodzą np.: pokrętło z przetyczką 3/8" oraz nasadki w kształcie kwadratu i sześciokąta w różnorodnych rozmiarach zapakowane w wygodnej walizce.

 

Klucze do filtrów oleju

Chęć uniknięcia przykrych niespodzianek podczas wymiany oleju często determinuje decyzję o zakupie odpowiednich kluczy do filtrów oleju. Klasycznym przykładem są nastawne klucze z taśmą stalową lub klucze łańcuchowe i – co ciekawe – to podstawa wyposażenia większości warsztatów i serwisów. Dla filtrów umiejscowionych od dołu lub od góry świetnie sprawdzą się klucze pazurkowe samonastawne z zębatką. W tym przypadku warto wiedzieć, jaki posiadamy rozmiar filtra, a dopasowanie konkretnego klucza nie będzie stanowić problemu. Kolejnym przykładem kluczy niezbędnych w profesjonalnym warsztacie, a które powinniśmy również mieć w wyposażeniu swojego garażu, są klucze nasadowe do filtrów oleju z wymiennymi wkładami. Zestaw kluczy nasadowych może być wykorzystany w większości samochodów osobowych produkowanych na rynku europejskim, amerykańskim oraz azjatyckim. Wykonany jest z bardzo wysokiej jakości materiałów i zapakowany w solidną plastikową walizkę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium