Wybieramy dobry młotek ślusarski. Co wziąć pod uwagę przy zakupie?

młotek ślusarski

 

W skrzynce każdego majsterkowicza-amatora, jak i zawodowca, jedno narzędzie jest absolutnie niezbędne – młotek ślusarski. Uniwersalny, umożliwiający wykonanie szereg prac w domu i w specjalistycznym warsztacie, pomaga nie tylko wbijać gwoździe, ale i świetnie spisuje się przy innych zadaniach. Jak jednak wybrać dobry młotek, aby spełniał konkretne oczekiwania? O tym przekonasz się w poniższym artykule. Zachęcamy do czytania!

Młotek ślusarski, czyli narzędzie niezbędne w każdym domu

Wśród młotków, jakie dostępne są na rynku, to właśnie ten rodzaj uznaje się za najbardziej wielozadaniowy. Jego główka ma charakterystyczny, prosty kształt – kwadratowy, szerszy obuch z przodu i znacznie węższy tył – tzw. rąb. Cieńszy koniec wykorzystuje się przy początkowym wbijaniu gwoździ, co zapewnia wysoką precyzję. Z kolei obuch pozwala z użyciem większej siły dobić je do końca. Młotek ślusarski świetnie nadaje się także do pracy z dłutem. Jest to więc absolutnie niezbędne akcesorium w każdym domu.

Normy bezpieczeństwa dla młotków

Nie każdy amator majsterkowania wie, że tego typu narzędzia warsztatowe mają swoje normy. W Polsce obowiązuje standard DIN 1041. O tym, czy dany produkt go spełnia, świadczy odciśnięte na obuchu logo producenta. Norma ta oznacza, że młotek został wykonany solidnie i trwale, co jednocześnie przekłada się na wyższe bezpieczeństwo pracy z takim narzędziem.

młotek

Rękojeść w młotku ślusarskim

Powszechnie stosuje się dwa rozwiązania. Pierwsze to młotek z drewnianym trzonkiem, zwykle jesionowym albo hikorowym. Są lekkie, a jednocześnie odporne na uszkodzenia, więc takie narzędzie na pewno długo posłuży swojemu posiadaczowi. Z drugiej strony są egzemplarze wykorzystujące polimery, w tym włókno szklane. Taki jest np. młotek ślusarski Vorfal 1500 g. Zastosowanie tworzywa sprawiło, że narzędzie to stało się bardzo lekkie, a przy tym – odporne na uszkodzenia. W sam raz do domowego warsztatu!

Waga młotka ślusarskiego

Wśród młotków ślusarskich znajdzie się narzędzia warsztatowe o zróżnicowanej masie. Najlżejsze mają od 200 do 500 gramów. Najcięższe zaś mogą ważyć 2 kg, 3, a nawet 5 kilogramów! Oczywiście ich waga to nie kwestia przypadku – każdy z nich ma swoje przeznaczenie. Te, które mają masę około 1 kg, wyśmienicie spisują się w różnych domowych pracach remontowych czy majsterkowaniu. Z kolei te cięższe to sprzęt dla bardziej wymagających, idealny m.in. do burzenia ścian.

Wybierz sprawdzone narzędzia od Bau-Tec!

Jaki młotek ślusarski wybrać najlepiej? Powinien być to sprzęt spełniający Twoje oczekiwania. Dlatego zastanów się, czy wykorzystasz go tylko do przybijania gwoździ, czy też oczekujesz, że spisze się także w innych sytuacjach. Warto zwrócić uwagę na ergonomię tego narzędzia. Specjalnie ukształtowane rączki ułatwiają trzymanie go i operowanie nim, dzięki czemu nawet długa praca nie poskutkuje bolesnymi odciskami.

Jeśli szukasz dobrego młotka dla siebie – już teraz zajrzyj do Bau-Tec! U nas znajdziesz szeroki wybór narzędzi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium