Wiertła stożkowe – właściwości i sposób użytkowania

Wiertło stożkowe

Wiertła to jedne z najbardziej podstawowych narzędzi warsztatowych. Są one przyrządami skrawającymi tworzącymi cylindryczne otwory. W prawie każdym przypadku mają okrągły przekrój. Wyróżnić wśród nich można wiertła stożkowe, które często są używane również podczas prac wykonywanych w domu. Warto więc wiedzieć, czym się charakteryzują i w jaki sposób powinny być wykorzystywane.

Właściwości wierteł stożkowych

Dzieli się je przede wszystkim na dwa typy:

  • stopniowe (choinkowe),
  • bezstopniowe, które mają za zadanie wycinać otwór o określonej średnicy.

Podstawowym zastosowaniem tych narzędzi jest precyzyjne wwiercanie się:

  • we wszystkie rodzaje blach (także w cienkościenną blachę stalową),
  • w metale, w tym te niezależne (kolorowe),
  • w tworzywa sztuczne,
  • oraz w stal szlachetną.

Rodzaje wierteł

Za ograniczenie uznaje się grubość tworzywa wynoszącą 4 mm. Wiertła stożkowe używane są najczęściej w przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym. Największą zaletą tego rodzaju narzędzi jest szybkość pracy i ogromna dokładność.

Wiertła stożkowe odróżniają się od tradycyjnych przede wszystkim specjalną geometrią. Świetnie centrują nowe wiercenia i rozwiercają stare otwory.

Ze względu na swój kształt wiertła stożkowe stopniowe są szczególnie uniwersalne. Jednym z nich można robić otwory o różnych rozmiarach. Dzięki temu są często używane w elektryce, gdzie mamy do czynienia ze stalą, pudełkami z tworzyw sztucznych lub aluminium.

Jak wybrać odpowiednie wiertła?

Istotnym elementem jest powłoka tytanowa. Jej obecność sprawia, że wiertła:

  • są zdecydowanie bardziej odporne,
  • poprawia się ich wytrzymałość i żywotność: aż sześciokrotnie w porównaniu z egzemplarzami HSS.

Zaletę stanowi także grawerowana laserowo numeracja pozwalająca na kontrolowanie wielkości otworu. Ważne jest też to, z jakiego tworzywa wiertła zostały wykonane. Szczególnie polecana jest stal szybkotnąca.

W jaki sposób powinno się używać wierteł stożkowych?

Te narzędzia przeznaczone są do wszystkich spotykanych materiałów przemysłowych, wliczając w to metale termoutwardzalne i chemoutwardzalne. Równie efektywnie sprawdzają się w pracy w technice sanitaryjnej i grzewczej, przemyśle lotniczym i budowie szaf rozdzielczych. By jednak mogły pełnić swoją funkcję, trzeba o nie zadbać. Żywotność wiertła przedłużyć można dzięki użyciu specjalnej pasty do wiercenia albo sprayu.

Typy wierteł w wiertarkach

Podsumowanie

Zadowolenie z użytkowania wierteł stożkowych w dużej mierze sprowadza się do ich odpowiedniego wyboru. Narzędzia pokryte powłoką tytanową są zdecydowanie bardziej odporne i wytrzymałe. W połączeniu z ich szybkością wiercenia i dokładnością, czyni z nich niezbędne akcesorium podczas wielu prac.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl