Tynkowanie – metoda natryskowa a ręczna

Metoda tynkowania

Dominujące kiedyś i przygotowywane na terenie prowadzonej inwestycji tynki cementowo-wapienne i cementowe nakładane ręcznie, a raczej narzucane na ściany, odeszły do lamusa, ale w realizacjach niskokosztowych jeszcze funkcjonują. Zwłaszcza na obiektach, gdzie nie jest stosowane typowe ocieplenie - a więc na niewielkich budynkach inwentarskich lub garażach. Istotną zaletą tynków tradycyjnych jest możliwość ich zastosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń oraz duża odporność mechaniczna. W zasadzie to tyle, ponieważ obecne technologie w postaci tynków strukturalnych są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla budowlańców. Gotową mieszankę wystarczy zalać wodą, a przygotowaną masę można aplikować na ścianę zarówno ręcznie, jak i mechanicznie. No właśnie - czym różni się metoda ręczna od natryskowej? Która z nich jest lepsza?

Zanim jednak do tego przejdziemy, powinniśmy wiedzieć, że niezależnie od sposobu tynkowania, na efekt składa się położenie preparatu gruntującego, tynku podkładowego oraz tynku strukturalnego, którego rozróżniamy cztery rodzaje: mineralny, akrylowy, silikatowy (krzemianowy) i silikonowy. Metodę ich nakładania na ścianę wybieramy w zależności od zaleceń producenta.

Ręczna metoda tynkowania

Metoda ręczna

W tej metodzie, jak również w metodzie natryskowej, przygotowanie masy tynkarskiej jest podobne: suchą mieszankę łączymy w określonej proporcji z wodą i mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji, a więc właściwej do nakładania tynku ręcznie, tj. z wykorzystaniem specjalnego wałka lub pędzla. W tej metodzie istotna jest właśnie konsystencja, która musi zapewnić utrzymanie prawidłowych parametrów po całkowitym wyschnięciu. Ewidentnie rzuca się w oczy duża pracochłonność i konieczność szybkiego użycia przygotowanej masy tynkarskiej.

Natryskowa metoda tynkowania

Metoda natryskowa

Wykorzystanie agregatu bądź specjalnego pistoletu do tynkowania z baniakiem np. plastikowym do położenia tynku strukturalnego z pewnością pozwoli znacząco przyspieszyć prace i zachować wszelkie parametry decydujące o jego właściwościach. Oczywiście bez pewnego zasobu wiedzy i doświadczenia trudno nam będzie uzyskać zadowalające efekty. Jednak korzystając właśnie z pistoletów do tynkowania, warto przeprowadzić najpierw kilka prób, a o efekt nie musimy się martwić. Podczas tynkowania natryskowego zwracamy uwagę na czas aplikacji i na odległość dyszy od tynkowanej powierzchni, co jest zdecydowanie ważniejsze. Kolejną zaletą metody natryskowej przy użyciu pistoletu do tynkowania z baniakiem np. aluminiowym jest jego uniwersalność, która dopuszcza położenie preparatu gruntującego, tynku podkładowego i na końcu tynku strukturalnego tym samym urządzeniem. Ponadto pistolet pneumatyczny obsługuje tylko jedna osoba, a więc zbędna jest cała ekipa budowlańców. Tynkuje się też trzy razy szybciej od metody ręcznej, niezależnie od tego, czy jest to ściana, czy sufit. Świetnie sprawdza się na nietypowych kształtach i we wnękach, gdzie wałek i pędzel miałyby z tym problem. Również powtarzalność struktury tynku na całej tynkowanej powierzchni z pewnością ma ogromne znaczenie, a więc wybór metody natryskowej jest ze wszech miar właściwy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium