Tarcze szlifierskie - na co zwracać uwagę przy zakupach?
Szlifierka podczas pracy

Uniwersalne zastosowanie szlifierki kątowej czyni ją jednym z najpowszechniejszych oraz najczęściej używanych elektronarzędzi, zarówno w pracach domowych, jak i w profesjonalnej odróbce różnego rodzaju tworzyw. Dostępna na rynku oferta szlifierek kątowych o różnych parametrach pozwala wybrać urządzenie, które w najlepszy sposób będzie odpowiadać naszym indywidualnym oczekiwaniom. Równie bogaty jest asortyment tarcz do szlifowania – dowiedz się, na co zwracać uwagę, aby dokonać optymalnego zakupu.

Tarcze do szlifowania - najważniejsze parametry

Dostępne w sprzedaży tarcze szlifierskie różnią się od siebie zarówno konstrukcją, rodzajem obrabianego materiału, jak i zastosowaniem. Inne tarcze należy wybrać do cięcia, inne do szlifowania, a jeszcze inne – do polerowania. Właściwa tarcza pozwoli nie tylko uzyskać zamierzony efekt, ale również podniesie komfort pracy, zwiększy poziom jej bezpieczeństwa oraz wydłuży żywotność samej tarczy, a także szlifierki. Jeśli jednak nie zamierzamy wykonywać specjalistycznych prac, świetnym pomysłem będą tarcze uniwersalne, np. tarcza ścierna z włókniny, która pozwala czyścić wszystkie powierzchnie.

Tarcza do szlifowania

Wiedząc, jakie zadanie mamy do realizacji, łatwiej będzie nam znaleźć tarczę dedykowaną obróbce danego materiału. W ofercie producentów znajdziemy tarcze do cięcia i szlifowania stali, betonu, ceramiki oraz wielu innych tworzyw. W zależności od sposobu wykorzystania poszczególne wersje różnią się między sobą budową – im twardszy materiał do obrobienia, tym miększej tarczy powinniśmy użyć.

Wiedząc już, jakiej tarczy potrzebujemy, musimy odpowiednio dobrać jej rozmiar. Wszystko po to, aby można było bez problemu założyć tarcze na szlifierkę. W tym celu należy zmierzyć średnicę otworu wewnętrznego, który umożliwia instalację na podkładce mocującej. Nie powinien być on ani zbyt luźny, by tarcza nie spadła, ani zbyt ciasny – żeby można było bez problemu ją nałożyć. Rozmiar tarczy powinien zostać dopasowany w celu uniemożliwienia zakładania osłony szlifierki.

Jakie tarcze do szlifowania betonu, cięcia stali i metali kolorowych?

Do cięcia stali, żelaza i metali pochodnych służą płaskie tarcze Typ-41 – ich oferta na ryku jest zdecydowanie najbogatsza, z uwagi na częstotliwość stosowania. Cięcie miedzi, aluminium oraz innych metali kolorowych będzie wymagało użycia tarczy ze specjalnymi dodatkami do materiału ściernego, natomiast w przypadku cięcia ceramiki najlepiej sprawdzają się tarcze diamentowe. Jeśli zaś poszukujemy tarczy do przecinania betonu, warto postawić na tarcze segmentowe. Tarcze do szlifowania charakteryzują się wypukłą budową i grubszą strukturą – np. tarcza do szlifowania metalu FELMAN 125 x 6 o grubości 6 mm.

Różne rodzaje tarcz do szlifowania

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl