Szczypce w warsztacie samochodowym – rodzaje i charakterystyka

Szczypce w warsztacie

Szczypce do rur i Segera

Pierwszym z rodzajów szczypiec, jakie mogą okazać się nieocenione w warsztacie samochodowym, to szczypce do rur (nastawne). Choć raczej kojarzy się je z pracą hydraulika, to także w samochodzie nie brakuje elementów, które czasem trzeba ustabilizować czy też których nie da się inaczej odkręcić (czy dokręcić), jeśli nie użyje się narzędzia o odpowiednio silnym zacisku. Dzięki specjalnej konstrukcji można rozciągać szerokość ich szczęk do różnych rozmiarów, a zazwyczaj długie uchwyty zapewniają pewne przytrzymanie danego elementu.

W warsztacie samochodowym mogą okazać się przydatne do sięgania do śrub, które znajdują się pod zabudową (zauważmy, że dzięki szerokiemu doborowi rozstawu można nimi zastąpić zestaw klucz płaskich), regulacji śrub rzymskich, a także ściągania opasek zaciskowych, szczególnie tam, gdzie mamy ograniczone pole manewru. Jest to więc narzędzie o szerokim zastosowaniu.

Drugim, bardziej wyspecjalizowanym narzędziem, są szczypce do pierścieni Segera. Służą one do montażu i demontażu pierścieni osadczych sprężynujących, które są wykorzystywane w tulejach, łożyskach czy kołach zębatych. Dzięki nim w łatwy sposób nałożymy lub zdejmiemy pierścień osadczy. Wyróżnia się ich kilka rodzajów:

  • proste długie zewnętrzne lub wewnętrzne,
  • wygięte zewnętrzne lub wewnętrzne.

W jakich czynnościach znajdą zastosowanie w warsztacie samochodowym? Na przykład przy pracy z układem hamulcowym lub przy wale napędowym. Dzięki nim wykonamy precyzyjną pracę, jakiej nie zrobilibyśmy z zastosowaniem innych narzędzi.

Szczypce w przyborniku

Tnące przegubowe i dla elektroników

Wszędzie tam, gdzie trzeba przeciąć blachę, sworzeń, śrubę czy gruby przewód, niezbędne okazują się szczypce tnące przegubowe. Niektóre z tych narzędzi są zdolne ciąć nawet druty fortepianowe, które należą do twardych i grubych. Dzięki specjalnej konstrukcji ich siła nacisku często jest zwiększana kilkunastu-kilkudziesięciokrotnie, dzięki czemu mniejszym wysiłkiem możemy przeciąć naprawdę grube elementy. Bywają również wyposażone w powierzchnię chwytną, idealnie nadającą się do gięcia.

Jakie zaś jest ich zastosowanie w warsztacie samochodowym? Najczęściej wykorzystuje się je w zakładach blacharskich, jednak nie raz z pewnością znajdą również zastosowanie w zwykłym zakładzie motoryzacyjnym, w którym trzeba coś ciąć czy giąć.

Jeśli jednak chcemy na poważnie zajmować się elektroniką, warto wyposażyć się w szczypce dla elektroników. To o wiele mniejsze narzędzie od pozostałych tutaj przedstawionych. Charakteryzują się dużą ostrością, dlatego przewody układu elektrycznego nie stanowią większego problemu, a wąskie ostrza łatwo dotrą do konkretnego kabelka, nawet jeśli znajduje się w wiązce.

Jest to więc narzędzie, które w każdym zakładzie samochodowym jest niezbędne, jeśli chce się wykonać prawidłowo prace z instalacją elektryczną auta.

Szczypce do opasek zaciskowych i obejm z uchem

Sprężynowe opaski zaciskowe i obejmy z uchem stosuje się szeroko w różnych układach samochodów. Do rozwierania tych pierwszych niezbędne są specjalistyczne szczypce do opasek zaciskowych, które w swojej konstrukcji są bardzo podobne do szczypiec nastawnych. Różnią się jednak same szczęki – mianowicie zastosowanie specjalnych chwytów, dzięki którym taśma nie wyślizguje się i można swobodnie ją „otworzyć”. Zdjęcie więc takiej opaski z rurek od układu chłodzącego (czy innego, w którym się je stosuje w samochodzie) nie będzie większym problemem.

Z drugiej strony mamy szczypce do obejm, budową przypominające klasyczne obcęgi, tyle że ze stępionymi szczękami. Dzięki ich zastosowaniu możemy szczelnie połączyć różne elementy układów, uniemożliwiając zsunięcie się np. gumowej rurki z wlotu.

Szczypce w walizce narzędziowej

Szczypce uniwersalne

Na koniec zostawiliśmy ten rodzaj, który jest najpowszechniejszy, nie tylko w warsztatach (niezależnie od branży), ale też w domach – kombinerki. To najpopularniejsze szczypce, gdyż znajdują najróżniejsze zastosowania – zarówno do cięcia różnych elementów, przytrzymywania, zaciskania pasków, zaginania, jak i zgniatania. Mimo szerokiego zastosowania jednak nie spełnią każdego zadania, tak jak mogą to zrobić specjalistyczne szczypce. Warto je jednak zawsze mieć w skrzynce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium