Rozpocznij przygodę z lutowaniem. 3 produkty, które musisz kupić na początku

Lutownica do elektroniki

Biegła obsługa lutownicy stanowi jedną z najczęściej wykorzystywanych umiejętności każdego majsterkowicza. Dzięki niej możliwa jest samodzielna naprawa wielu domowych urządzeń – szczególnie elektroniki. Jednak lutowanie przydaje się w wielu innych dziedzinach, np. przy realizacji swoich zainteresowań. Chcesz nauczyć się, jak prawidłowo użytkować lutownicę, ale nie wiesz, które akcesoria kupić na początek? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Wybór lutownicy – transformatorowa czy kolbowa?

Pierwszym Twoim zakupem powinna być oczywiście lutownica. Początkującym najczęściej polecane są dwa typy – kolbowe oraz transformatorowe.

Lutownica kolbowa służy do wykonywania standardowych połączeń i lutowania elektroniki. Większość z nich nie ma żadnych regulacji, a do łączenia ze sobą np. przewodów czy gniazd wystarczy sprzęt o mocy 30-40W.

Z kolei lutownica transformatorowa jest już nieco bardziej zaawansowanym urządzeniem. W wielu modelach da się wymienić grot oraz regulować moc. Posługując się tego typu narzędziem, ściśle przestrzegaj maksymalnego czasu pracy określonego w instrukcji – najczęściej wynosi on kilkadziesiąt sekund. Zaletą lutownic transformatorowych jest relatywnie niska cena oraz szerokie możliwości spajania zarówno delikatnych elementów, jak i tych, które wymagają silniejszego nagrzewania – np. układów elektronicznych.

Lutownica transformatorowa

Spoiwo lutownicze – jak wybrać najlepsze?

Aby móc rozpocząć pracę z lutownicą, konieczny będzie zakup właściwego spoiwa. Najczęściej cyny wzbogaconej o odpowiednie dodatki, zwane aktywatorami. Poprawiają one komfort użytkowania i dają szansę na łączenie w niższych temperaturach. Szczególnie polecamy spoiwo lutownicze z topnikiem marki Cynel, dostępne w rolce (grubość drutu 1 mm). Topnik do lutowania możesz kupić oddzielnie – jego najczęściej stosowany rodzaj to kalafonia do lutowania.

Spoiwo lutownicze zestaw

Akcesoria lutownicze – czyścik, chwytak i inne

Aby użytkowanie Twojej pierwszej stacji lutowniczej było sprawne i wygodne, zadbaj o niezbędne akcesoria. Zainwestuj w chwytak, czyli tzw. trzecią rękę, umożliwiającą precyzyjne zamocowanie lutowanych elementów w trakcie spajania. Przydatny będzie także czyścik do usuwania z grota lutownicy resztek stępionej cyny i innych zanieczyszczeń. Z czasem pomyśl o kupnie znacznie bardziej rozbudowanych, gotowych zestawów do lutowania elektroniki. Szeroki wybór markowych produktów w atrakcyjnych cenach znajdziesz w naszym sklepie internetowym – sprawdź już dziś!

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl