Przygotuj auto na zimę! 5 zasad, które musisz znać

Przygotowanie auta na zimę

Zima to zdecydowanie najcięższy okres dla Twojego samochodu. Nawet jeśli za oknem nie ma metrowych zasp, a temperatury tylko nieznacznie oscylują około zera, właściwe przygotowanie auta do sezonu stanowi jeden z najwalniejszych obowiązków każdego kierowcy. Poznaj 5 kluczowych zasad, które pozwolą Ci cieszyć się komfortowym i bezpiecznym użytkowaniem pojazdu aż do nadejścia wiosny.

Sprawdź sprawność akumulatora

Silnik nie chce odpalić? W większości przypadków winien jest wyeksploatowany akumulator. Aby samochód nie sprawił Ci przykrej niespodzianki przed porannym wyjazdem do pracy, zbadaj o jego kondycję jeszcze przed pierwszymi mrozami. Bez problemu zrobisz to w warsztacie lub własnym garażu, jeśli masz odpowiedni sprzęt. Przydatne będą również ładowarka akumulatorów samochodowych oraz kable rozruchowe, które pozwolą uruchomić motor z innego źródła prądu. Szczególnie polecamy prostownik do akumulatorów żelowych.

Przygotowanie samochodu na zimę

Zmień płyny eksploatacyjne

Drugim obowiązkiem jest kontrola zbiorników oraz ewentualna wymiana ich zawartości na preparaty zimowe. Dotyczy to przede wszystkim płynów do spryskiwaczy oraz chłodniczego. Wlewając nowy olej, należy zadbać o jego niską lepkość. Wybierz produkt oznaczony jak najniższą liczbą przed literą „W”. Nie zapominaj także o układzie hamulcowym. Jego nieprawidłowa szczelność może skutkować przedostawaniem się wody do cieczy, która jest silnie higroskopijna. Obecność wilgoci obniża skuteczność hamowania, a w skrajnych przypadkach może je całkowicie uniemożliwić. Dlatego polecamy klucze nasadowe do filtrów oleju.

Załóż opony zimowe

Zmiana ogumienia wydaje się najbardziej oczywistą czynnością. Powinieneś pamiętać, żeby nie zakładać na koła opon o długości bieżnika mniejszej niż 4 mm. Zastąpienie jedynie przednich opon również nie jest właściwym rozwiązaniem z uwagi na ryzyko pogorszenia stabilizacji toru jazdy. Jeśli Twoje „zimówki” mają więcej niż 5 lat, pora na zakup nowych!

Sprawdź kondycję wycieraczek

Mocno wyeksploatowane wycieraczki samochodowe nie tylko utrudniają usuwanie nieczystości z szyby, ale również pogarszają bezpieczeństwo jazdy. Wycieraczki z zasady muszą poradzić sobie nie tylko z wodą, ale także z nadmiarem chemii, soli czy błota wyrzucanego spod kół innych pojazdów. Koszt zakupu nowych piór to zaledwie kilkadziesiąt złotych. Są więc znacznie tańsze niż niektóre narzędzia warsztatowe czy zestawy kluczy, a ich zakup wymiernie poprawia komfort jazdy.

Zadbaj o sprawny układ hamulcowy

Przygotowując swój pojazd do sezonu, powinieneś też skontrolować stan klocków, tarczy i przewodów hamulcowych, a w razie potrzeby zamontować nowe części. Zima jest szczególnie trudnym okresem dla układu hamowania, ze względu na konieczność precyzyjnego działania i aktywowanie różnych trybów poprzez systemy ABS czy ESP. Biorąc pod uwagę zmienne warunki na drodze, trzeba mieć absolutną pewność, że wszystkie elementy są w stu procentach sprawne.

Przygotowanie auta na zimę - porady

Podsumowanie

Prawidłowe zabezpieczenie auta to kluczowy warunek bezpiecznej i komfortowej jazdy. W tym celu najlepiej  wyposażyć się w przydatne akcesoria i narzędzia warsztatowe, które ułatwią wykonywanie niektórych czynności konserwacyjnych. Osłona termiczna, skrobaczka czy prostownik do akumulatorów z pewnością przydadzą się na wyposażeniu każdego pojazdu.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl