Przygotowanie ogrodu przed nachodzącą zimą – specjaliści z BAU-TEC radzą

Narzędzia w ogrodzie

Ogrodnictwo to niezwykle wymagająca pasja przynosząca mnóstwo satysfakcji. Dlatego zima – jako pora roku – jest szczególnie nieprzychylna dla wszystkich fanów zajęć związanych z prawidłowym utrzymaniem terenów zielonych. Odpowiednie przygotowanie ogrodu do okresu zimniejszych miesięcy wymaga nie tylko posiadania wiedzy i poświęcenia czasu, ale też użycia narzędzi warsztatowych najwyższej jakości. Jaki sprzęt warto wybrać w pierwszej kolejności? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Wygodna kosa spalinowa


W każdym ogrodzie pielęgnacja trawnika jest bardzo istotna i dotyczy to również jesienno-zimowych porządków. Oznacza to nie tylko konieczność zgrabienia liści w celu uchronienia trawy przed zgniciem, ale też ostatniego koszenia przed nadejściem mrozów. Krótka trawa o wiele lepiej znosi bowiem niskie temperatury. Lekka i niezawodna kosa spalinowa doskonale sprawdza się zarówno do przycinania trawy, jak i chwastów. Waga ma w tym przypadku znaczenie. Wraz z profilem rączki to ona wpływa  w największym stopniu na komfort oraz czas pracy, co jest bardzo istotne w zimne, późnojesienne dni. Dodatkowym plusem jest także posiadanie dodatkowych gadżetów ułatwiających pracę, takich jak: zestawy kluczy, szelki, ochronna maska.

Kosa spalinowa

Wytrzymała siekiera do drewna


Kolejną ważną czynnością wykonywaną późną jesienią jest przycięcie gałęzi drzew i krzewów. Niezbędne są w tym celu narzędzia warsztatowe wysokiej jakości. Usuwając uszkodzone konary i gałęzie, trzeba działać precyzyjnie – tzw. gładkim cięciem, dzięki czemu unikniemy zainfekowania rośliny. W tym celu najlepiej posłuży klasyczna siekiera do drewna, która powinna przede wszystkim być naostrzona i dobrze wyważona. Wykonanie trzonka z włókna szklanego dodatkowo zwiększa żywotność narzędzia, a lekki i wyprofilowany uchwyt znacząco poprawia wygodę pracy. Dzięki krótszemu trzonkowi łatwiej usuwa się drobne gałęzie bez ryzyka trwałego uszkodzenia drzewa.

Siekiera rozłupująca

Solidna siekiera rozłupująca


Jeżeli pośród prac ogrodowych – typowych dla przygotowań do zimy, takich jak okrywanie róż czy grabienie liści chcemy również pozbyć się konarów, usunąć wyjątkowo grubą gałąź lub porąbać drewna na opał, najlepiej w tym celu sprawdzi się siekiera rozłupująca. Dzięki klinowi nadaje się ona nawet do najbardziej wymagających zadań. Wykonanie trzonka z włókna szklanego zwiększa jej wytrzymałość.
Prace w ogrodzie są zazwyczaj bardzo trudne, a ich nieprawidłowe przeprowadzenie późną jesienią może przynieść fatalne skutki, np. w postaci zamarznięcia roślin. Dlatego tym bardziej warto zainwestować w sprawdzony sprzęt, który nie zawiedzie zarówno ogrodnika-amatora, jak i profesjonalisty z wieloletnim stażem.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl