Preparaty do smarowania i ochrony powierzchni
Dwóch pracowników nakładających smar ochronny

Czyste oleje - do domu, garażu i warsztatu

Eksploatacja różnych urządzeń, czy to w domu, w przydomowym warsztacie czy profesjonalnym zakładzie to nie tylko korzystanie z możliwości, jakie daje konkretny instrument. To też prace konserwacyjne, dzięki którym narzędzia zachowane są w odpowiednim stanie i mogą działać tak, jak powinny.

Niektóre elementy wymagają jednak smarowania i zabezpieczania smarami i olejami, które nie tylko zapewniają ochronę przed tarciem i innymi negatywnymi skutkami, ale przede wszystkim są „czyste”. Obecnie na rynku można znaleźć przede wszystkim dwie grupy produktów, które nie tylko doskonale konserwują, ale przede wszystkim nie brudzą. Które ze smarów mają takie właściwości?

Wszechstronny smar silikonowy

Jednym z produktów, które wykazują się doskonałymi właściwościami konserwującymi i zabezpieczającymi przed czynnikami atmosferycznymi, a także tarciem jest smar silikonowy. Zastosowanie środków z tej grupy jest szerokie. Substancje te ceni się przede wszystkim za dwie rzeczy – doskonałą izolację elektryczną, a także zdolność pracy w szerokim zakresie temperatur, od -50 do 200 stopni Celsjusza. Posiadają również właściwości hydrofobowe, więc dobrze zabezpieczają posmarowane powierzchnie przed korozją. Wykazują też dużą odporność na przywieranie brudu (smar ten po wyschnięciu nie rozmazuje się i nie brudzi). Są też bezbarwne i nie posiadają zapachu.

Smary silikonowe znajdują swoje zastosowanie zarówno w konserwacji okablowania, jak i urządzeń biurowych, sanitarnych czy też w motoryzacji. Można nimi również smarować elementy ruchome na przykład w rowerze, a także stosować do konserwacji różnych powierzchni z gumy czy tworzywa, jak obicie deski rozdzielczej w samochodzie lub uszczelki drzwi. Są też idealnym wyborem do naoliwienia zawiasów drzwi czy okien.

Na rynku dostępne są smary silikonowe m.in. w sprayu, np. firmy TermoPasty - https://bau-tec.pl/pl/p/Olej-silikonowy-300ml-spray/1323, a także w butelkach w wygodnej oliwiarce, dzięki czemu łatwo się je nakłada.

Silikonowy smar ochronny w spray'u

Bezpieczne oleje wazelinowe

Jeśli natomiast potrzebujemy smaru do zadań specjalnych, czyli takiego, który może mieć kontakt z żywnością, lekami czy kosmetykami, to warto sięgnąć po oleje wazelinowe. Znajdują one szerokie zastosowanie w różnych przemysłach, od chemicznego, przez kosmetyczny, spożywczy po drzewny i tekstylny. Choć pracują w mniejszym zakresie temperatur, to wciąż cieszą się sporą popularnością.

Stosuje się je m.in. do smarowania nalewarek i nastrzykiwarek w branży mięsnej, krajalnic w piekarnictwie, konserwacji drewna w stolarce, a także przy produkcji materiałów tekstylnych. Wykorzystuje się je również do konserwacji ruchomych elementów maszyn do szycia. Ponadto chroni gumę i tworzywa sztuczne przed niszczeniem. Jest też doskonały do smarowania zawiasów, mechanizmów precyzyjnych i zamków.

Produkty tej kategorii mogą Państwo znaleźć tutaj: Bezbarwny olej wazelinowy w aerozolu i w oliwiarce.

Bezbarwny olej wazelinowy w oliwiarce

Czyste smary do domowego i profesjonalnego użytku

Chcąc zakonserwować elementy, które nie pracują pod dużym obciążeniem, pozbyć się nieznośnego skrzypienia zawiasów lub też zadbać o efektowny wygląd kokpitu w samochodzie, warto wybrać jeden z powyższych smarów. Nie tylko nie brudzą i dobrze zabezpieczają powierzchnie, ale też są tanie i łatwe w użyciu.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl