Pistolety lakiernicze - jak działają i czym jakie są ich rodzaje?

Malowanie bardzo dużych powierzchni lakierem, na przykład samochodowej karoserii, wymaga zastosowania specjalnych pistoletów, które natryskują farbę pod odpowiednim ciśnieniem. Pistolety lakiernicze są obecnie standardowym wyposażeniem każdego warsztatu blacharskiego czy zakładu lakierniczego, a i nierzadko korzystamy z nich w naszych domach do różnych amatorskich zadań. Jak działa taki pistolet oraz czym mogą się charakteryzować poszczególne modele?

zestaw pistoletu lakierniczego ze zbiornikiem

Pistolet lakierniczy rozpyla małe kropelki farby

Zapewne praktycznie każdy korzystał kiedyś z lakierów samochodowych w sprayu, które działają dość podobnie, jak pistolety lakiernicze. Ciśnienie wygenerowane przez kompresor wypycha z pistoletu lakier przez malutką dyszę i rozpyla go w formie drobnej mgiełki. Dzięki temu lakier można precyzyjnie rozprowadzać po powierzchni bardzo cienkimi warstwami, zmniejszając ryzyko pojawienia się zacieków.

Naturalnie wspomniany wcześniej lakier w sprayu, jest w zasadzie jednorazowy, choć teoretycznie są sklepy lakiernicze, w których puszki nabija się ponownie, ale jest to drogie i mało wygodne. Pistolet lakierniczy wielokrotnie zwiększa efektywność malowania. Jeśli lakier się skończy, wystarczy po prostu dolać go do zbiorniczka i kontynuować pracę.

Niskociśnieniowy pistolet lakierniczy

Pistolety lakiernicze wysokociśnieniowe oraz niskociśnieniowe

Biorąc pod uwagę parametry pracy pistoletów lakierniczych, to możemy je tak naprawdę podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Są to:

Niskociśnieniowe pistolety idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie powierzchnie do malowania nie będą rozległe. Pistolet taki wyrzuca z siebie duże ilości mocno rozpylonej farby, ale z racji obecności wielu otworków w dyszy, spada ciśnienie robocze, co zmniejsza efektywność pracy podczas malowania. Wysokociśnieniowe pistolety stosuje się przede wszystkim w profesjonalnych lakierniach tam, gdzie malowane są jednorazowo, chociażby całe samochody. Wyrzucają one z siebie mniej farby, ale pod bardzo wysokim ciśnieniem, przez co zwiększa się efektywność malowania.

Górne i dolne zbiorniki w pistoletach lakierniczych

Na koniec warto wspomnieć o samym mocowaniu zbiorników na lakier. Znajdziemy bowiem pistolety lakiernicze ze zbiornikiem mocowanym na górze lub na dole. Górny zbiornik przede wszystkim pozwala na komfortową pracę przy stosunkowo niskim ciśnieniu, ale za to jego pojemność jest najczęściej stosunkowo niewielka. Dolne zbiorniki są o wiele pojemniejsze, nierzadko nawet do 1 litra lakieru, ale do ich obsługi trzeba korzystać z wysokiego ciśnienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium