Pierwsze kroki po zimie w ogrodzie – wybierz odpowiednie narzędzia

Prace ogrodowe po zimie

Zima jest wyjątkowo nieprzyjaznym okresem dla wszystkich amatorów ogrodnictwa. Nie tylko stanowi przerwę od pracy wykonywanych na świeżym powietrzu, lecz również niesie ze sobą zagrożenia dotyczące stanu terenów zielonych. Dlatego też tak istotne jest, żeby po jej zakończeniu wykonać szereg niezbędnych zadań – pozwoli to na szybszy powrót roślinności do życia. Trzeba także pamiętać o doborze odpowiednich narzędzi warsztatowych do zaplanowanych prac, co nie tylko poprawi jakość ich wykonania, ale też zwiększy komfort oraz wygodę podczas uporządkowywania ogrodu po zimie. Jakie czynności są zatem szczególnie ważne?

Zdjęcie okryć zimowych

Wraz z nadejściem coraz cieplejszych i dłuższych dni rośliny, które są zbyt długo otulone, mogą puszczać delikatne pędy. Niestety, po ich odkryciu, zaczynają niszczeć od słońca albo przemarznięcia. Marcowe przymrozki mogą zaszkodzić różom, dlatego mogą one pozostać pod okryciem maksymalnie aż do początku kwietnia. Wskazane jest też rozgarnięcie kopców ziemi pod krzewami, dzięki czemu będą one mogły pobierać wodę z gleby, która szybciej rozmarznie.

Grabienie trawnika

Najlepiej sprawdzą się w tym celu lekkie grabie, które nie będą niszczyć trawy. Zabieg musi być przeprowadzany ostrożnie, żeby nie odrywać namokniętej darni od podłoża, a czasem na jego wykonanie jest moment, w którym minie zagrożenie występowania mrozu i stopnieje śnieg. Poza uprzątnięciem zalegających na trawie śmieci, zabieg ten pobudzi ją do wzrostu oraz napowietrzy.

Przycinanie drzew i krzewów

Ten zabieg trzeba wykonać jeszcze przed wypuszczaniem pąków. Należy przede wszystkim usunąć suche, połamane pędy. W tym celu znakomicie może się sprawdzić bardzo lekki i poręczny toporek – zwłaszcza do mniejszych gałęzi. W przypadku gdy są one trochę większe oraz grubsze, dobrze jest sięgnąć po większą siekierę do drewna. Nie należy jednak przeprowadzać usuwania grubych gałęzi na tak wczesnym etapie. Wyciąć można za to stare pędy owocowe, a także przyciąć żywopłot.

Przycinanie drzew i krzewów

Bielenie pni drzew owocowych

Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku tych gatunków, które są wrażliwe na chłodne dni, które wciąż mogą się przytrafiać. Wokół szczególnie delikatnych roślin warto poprawić osłony, aby przymrozek nie uszkodził ich w momencie, gdy ożywają po zimie.

Porządek przede wszystkim 

Prace wykonywane przed wiosną muszą być dostosowane do panujących warunków atmosferycznych – co najlepiej widać na przykładzie możliwości postępowania względem okryć zimowych wokół roślin. Bardzo istotne jest uporządkowanie trawnika po okresie, w którym pozostawał pod przykryciem śniegu. Dzięki temu znacznie szybciej wróci on do życia, a roślinność ponownie zacznie rosnąć.

Prace porządkowe w ogrodzie po zimie

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl