Odpowiedni poziom ciśnienia oleju w samochodzie. Dlaczego jest tak ważny?

cisnienie-oleju-w-aucie

Wśród parametrów, jakie wymagają szczególnej uwagi od kierowców, jest ciśnienie oleju w samochodzie. Zarówno za duże, jak i za małe może powodować szereg konsekwencji, a finalnie – doprowadzić do uszkodzenia napędu auta. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i przekonać się, czemu to tak istotne? Już teraz przeczytaj poniższy artykuł.

 

Olej silnikowy niezbędny do pracy pojazdu

By zrozumieć, czemu odpowiednie ciśnienie i ilość oleju w aucie są tak ważne, trzeba przyjrzeć się bliżej temu, jak pracuje silnik. Tłoki, poruszające się w cylindrach, wymagają odpowiedniego smarowania. Bez niego szybko dojdzie do zatarcia jednostki napędowej, co z kolei oznacza często trwałe uszkodzenie. Olej silnikowy, który w trakcie pracy, tj. przesuwania się tłoków w górę i w dół cylindra, skutecznie smaruje te elementy, zapobiegając ich niszczeniu.

Po co wykonuje się pomiar ciśnienia oleju?

Często mówi się, że silnik auta stanowi odpowiednik ludzkiego serca. Bez niego samochód nie spełniałby swojej funkcji. Podobnie jest również, jeśli chodzi o ciśnienie. Zarówno u człowieka, jak i w silniku samochodowym, aby wszystko funkcjonowało bez zarzutu, musi być ono w normie. W przeciwnym wypadku w aucie może dojść do uszkodzenia jednostki napędowej. Z tego powodu wykonuje się właśnie m.in. pomiar ciśnienia oleju. Śledzenie tego parametru ułatwia zegar znajdujący się na tablicy rozdzielczej lub ekranie komputera pokładowego, który daje dużo precyzyjniejsze dane niż tradycyjne urządzenia wskazujące. Są również specjalne mierniki ciśnienia, jakie znajdziesz m.in. w sklepie BAU-TEC. Dobry wybór stanowi np. tester ciśnienia oleju do diesla i benzyny marki Faclon.

olej-w-samochodzie-cisnienie

Optymalne ciśnienie oleju w samochodzie

Warto zauważyć w tym miejscu, że dla różnych typów napędów – silników benzynowych i diesli, zakresy te mogą się nieco różnić. W obu przypadkach maksymalna górna granica stanowi 400 kPa (kilopaskali), co odpowiada 4 barom. W „benzyniakach” najniższa dopuszczalna wartość to 200 kPa (2 bary), a z kolei dla diesli wynosi ona 350 kPa (3,5 bara). Pamiętaj jednak, by sprawdzić książkę serwisową – to w niej zawsze najdziesz informacje o tym, jakie powinno być ciśnienie oleju w Twoim samochodzie.

Co, jeśli ciśnienie jest zbyt niskie?

Jeśli wskaźnik ten jest zbyt niski, najpewniej pojawi się problem ze smarowaniem silnika. To zaś oznacza, że w niedalekim czasie dozna on poważnej i kosztownej w naprawie usterki. Po czym poznasz nieprawidłowe ciśnienie? M.in. po kontrolce czujnika tego parametru, która nie gaśnie w kilka sekund po włączeniu samochodu. W takiej sytuacji musisz natychmiast zgasić silnik i sprawdzić, w czym problem. A ten może leżeć w zbyt niskim poziomie oleju, jak i w mało wydajnym filtrze. Aby zadbać o bezpieczeństwo, warto to sprawdzić.

Profesjonalne narzędzia warsztatowe od BAU-TEC

Jeśli sam lubisz majsterkowanie przy aucie, to z pewnością będziesz chciał skontrolować, co stanowi przyczynę nieprawidłowego ciśnienia oleju. Pomiar to jedna sprawa, ale przydać Ci się też mogą narzędzia do naprawy, w tym np. klucze Honiton. Wszystko to znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Zajrzyj już teraz do nowości dostępnych w ofercie, jak i sprawdź inne kategorie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium