O czym musisz pamiętać przy lutowaniu elementów sprzętu elektrycznego?

Majsterkowanie - narzędzia

Jeśli lubisz majsterkować i naprawiać sprzęt elektryczny, koniecznie musisz się nauczyć poprawnie lutować. Jest to bardzo praktyczna umiejętność, która z pewnością przyda Ci się podczas wielu drobnych lub większych prac. Musisz przy tym pamiętać, aby wyposażyć swój domowy warsztat w odpowiedni sprzęt i akcesoria: lutownice transformatorowe, kalafonie czy topniki. Przeczytaj dalszą część artykułu i dowiedz się więcej na ten temat!

Jak dobrze lutować?

Lutowanie samo w sobie nie należy do najbardziej skomplikowanych czynności i praktycznie każdy może się jej nauczyć. Przede wszystkim liczą się praktyka, powtarzalność i dokładność. Zwróć uwagę, aby pomiędzy lutowanymi elementami był odpowiedni dystans i uwzględnij rozszerzalność cieplną metali. Pamiętaj także o kilku podstawowych zasadach:

  • dobierz właściwą lutownicę,
  • używaj spoiwa z topnikiem,
  • zadbaj o odpowiednią temperaturę.

Dobierz właściwą lutownicę

Właściwa lutownica to podstawa, a więc zamów produkt dobrej jakości, który będziesz mógł używać przez długi czas. Pytanie tylko: jaki konkretnie sprzęt wybrać? Możesz kupić specjalistyczną lutownicę do elektroniki lub transformatorową. Duże znaczenie mają jej przystępna cena oraz szybkość nagrzewania.

Jak lutować elektronikę?

Używaj spoiwa z topnikiem

Kolejną ważną sprawą jest dobór odpowiednich akcesoriów i materiałów eksploatacyjnych, które również możesz zamówić w naszym sklepie. Najlepiej kup spoiwo z topnikiem – dzięki temu zaoszczędzisz na wydatkach, ale zapewnisz sobie większą skuteczność lutowania (nie będzie już wtedy potrzebna kalafonia). Ponadto oferujemy cyny o różnej grubości i temperaturze topnienia, nawijane na szpulce lub w fiolce.

Dbaj o temperaturę lutowania

Pamiętaj o właściwej temperaturze w trakcie procesu spajania elementów. Zwróć przy tym uwagę, aby cyna z topnikiem wypełniała tylko te miejsca, w których odbywa się łączenie. Dlatego nagrzewanie powinno być równomierne i punktowe. W zależności od temperatury topnienia wyróżnia się:

  • lutowanie miękkie (poniżej 450°C),
  • lutowanie twarde (powyżej 450°C).

Nagrzewanie powinno być o 30-50°C wyższe od temperatury topnienia lutu.

Czas na zakupy – sprawdź naszą ofertę!

Zacznij swoją przygodę z majsterkowaniem i zamów w naszym sklepie odpowiednie narzędzia oraz akcesoria. Oferujemy wysokiej  jakości produkty, takie jak: lutownica transformatorowa, kalafonia, oraz cyna zawierająca topnik do lutowania. Cały asortyment dostępny jest od ręki w atrakcyjnych cenach. Sprawdź naszą wyjątkową ofertę!

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl