Narzędzia warsztatowe w akcji – blokady rozrządu

Warsztat samochodowy - wyposażenie

W samochodach jednym z najważniejszych elementów jest tzw. rozrząd. Jego główne zadanie polega na dostarczaniu ładunku do cylindra, czyli otwieranie i zamykanie zaworów oraz przekazywanie napędu do osprzętu silnika. Układ ten jest odpowiedzialny za dopływ mieszanki paliwowo-powietrznej do cylindrów, a także za usunięcie z nich produktów spalania. Dzięki temu auto może uzyskiwać optymalne wyniki w czasie jazdy. Czasem jednak część ta ulega uszkodzeniu, a co kilka lat należy ją po prostu wymienić. W takiej sytuacji potrzebna jest blokada rozrządu.

Czym są blokady rozrządu?

To narzędzia warsztatowe, które pozwalają na stabilne zablokowanie kół zębatych w pozycji serwisowej. Z tego też względu są one wykorzystywane przez mechaników. Mogą być stosowane na silnikach różnych pojazdów. Przede wszystkim używa się ich jednak podczas wymiany układu rozrządu w autach osobowych. Z powodzeniem da się dzięki nim przeprowadzać prace naprawcze, diagnostyczne i serwisowe. Wybierając blokadę tego typu, można zdecydować się na zbiór albo pojedyncze narzędzie do wybranego modelu samochodu.

Blokada rozrządu w silniku

Co zawierają zestawy oferowane w sklepie BAU-TEC?

Przykładem kompletu, który znajduje się w naszym asortymencie, są blokady rozrządu przeznaczone do pojazdów marek: Volkswagen, Skoda, Audi i Seat. W jego skład wchodzą:

  • po dwie blokady wału korbowego i wałka rozrządu,
  • szpilka blokująca napinacz.

Zestaw ten sprawdzi się podczas wymiany paska rozrządu w specjalistycznych zakładach motoryzacyjnych. Pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie punktów kontrolnych zapłonu.

Innym przykładem są blokady rozrządu do silników benzynowych czterocylindrowych. W ich skład wchodzą:

  • mocowanie koła wałka rozrządu,
  • blokada napinacza,
  • piny do montażu i demontażu wałków rozrządu z głowicy cylindra,
  • blokada osłony paska napinacza oraz nasadki do faz rozrządu.

Blokada rozrządu często jest dedykowana do wybranego modelu auta, w tym przypadku np. do Renault.

Narzędzia warsztatowe

Podsumowanie

Blokada rozrządu może być używana w silnikach diesla i benzynowych. Zestawy, dzięki którym można dokonywać blokady rozrządu w autach od różnych producentów, są rozwiązaniem zdecydowanie bardziej uniwersalnym. Te narzędzia warsztatowe stanowią absolutnie niezastąpioną i podstawową część wyposażenia każdego serwisu samochodowego.  Za sprawą ich użycia prace  diagnostyczne przy pojeździe przebiegają sprawnie i bezpiecznie.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl