Narzędzia, które powinny być w każdym przydomowym warsztacie
Ścieżka w ogrodzie z kwiatami

Posiadanie ogrodu często wiąże się z licznymi pracami, które musimy wykonać sami. Niewielu z nas korzysta z profesjonalnych serwisów ogrodowych, nie tylko ze względu na koszty, które są z tym związane, ale przede wszystkim też przez wzgląd na przyjemność i satysfakcję, jaką niesie samodzielna praca w ogrodzie.

Do tego celu jednak potrzebne są odpowiednie narzędzia, które każdy powinien mieć w przydomowym warsztacie. Jakie natomiast powinny się w nim znaleźć? Zapraszamy do lektury.

Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Oprócz grabi jednym z podstawowych narzędzi, jakie powinny się znaleźć w każdym domu z trawnikiem, jest kosiarka. W zależności od wielkości areału, jaki jest do koszenia, można wybrać pomiędzy ręcznymi kosiarkami elektrycznymi lub spalinowymi.

W przypadku mniejszych działek w zupełności wystarczy zwykła kosiarka elektryczna, która jest lekka i łatwa w obsłudze. Jedyne, co wymaga wprawy, to manewrowanie kablem, aby go nie przeciąć. Jeśli natomiast mamy nieco większy teren, warto zainwestować w kosiarkę spalinową. Tego typu sprzęt jest zazwyczaj trochę cięższy, jednak dzisiaj na rynku można znaleźć kosiarki samobieżne, które nie wymagają większej ilości siły. Inną kategorią są w ogóle traktorki, te jednak przeznaczone są do największych powierzchni.

Niektórzy jednak wybierają kosy spalinowe, którymi również można kosić całą powierzchnię, ale trzeba liczyć się z tym, że jest przy niej o tyle więcej pracy, że skoszoną trawę trzeba później zgrabić. Jednak zarówno one, jak i podkaszarki są konieczne do wyrównywania trawy tam, gdzie nie dotrze się zwykłą kosiarką.

Ochronne narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Narzędzia do drewna

Ogród jednak to nie tylko sam trawnik, ale też byliny, krzewy i drzewa. Te zaś wymagają regularnego przycinania, a niekiedy nawet – zupełnego zrąbania. Oprócz zwykłej piły mechanicznej często przydatna jest też piła tarczowa, która jest nieocenionym narzędziem, jeśli chodzi równe cięcie drewna. Trzeba pamiętać przy tym, by dobrać odpowiednie tarcze.

Siekiera klinowa z włókna

Obowiązkowym narzędziem w każdym ogrodzie jest też siekiera. Na rynku jest ich szeroki wybór – począwszy od ciężkich, rozłupujących, przez siekieromłoty po małe siekierki, służące do rąbania małych szczapek. Warto mieć w warsztacie cały zestaw takich siekier, dzięki którym nie tylko rozbijemy większe pniaki, ale też mniejsze kołki i gałązki.

Każdy majsterkowicz, który buduje konstrukcje z drewna na podwórku, z pewnością również powinien się uzbroić nie tylko w wiertarkę i szlifierkę, ale również akcesoria do nich. Otwornice i wiertła do drewna będą niezbędne do tego, by w drewnianych belach tworzyć zarówno otwory montażowe, jak i ozdobne. Warto również zaopatrzyć się w młotki stolarskie do drewna, jak i młotek gumowy do zbijania elementów bez ich uszkadzania. Do precyzyjnej pracy również niezbędne będą kątowniki, miarki, a także ołówki.

Duża siekiera do drewna

Warto zadbać o dobrze wyposażony warsztat

Jest jeszcze oczywiście szereg innych narzędzi, które są przydatne na podwórku. Są też narzędzia do kamienia i betonu, jednak korzystanie z nich to już wyższa szkoła jazdy. Część maszyn również można wypożyczyć jak wertykulator do trawnika. Są też narzędzia, dzięki którym łatwiej też przygotować grilla, jak na przykład lutlampa do rozpalania czy dmuchawa na korbkę. Wyżej opisane jednak stanowią absolutne minimum, jakie powinno się znaleźć w każdym ogrodzie.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl