Na co zwracać szczególną uwagę w doborze lutownicy?

Na co zwracać uwagę w wyborze lutownicy

Lutowanie to praca stosunkowo trudna nie tylko dla wszystkich początkujących. Wymaga ogromnej precyzji, a także skupienia. W trakcie lutowania można się dotkliwie poparzyć, dlatego tym bardziej ważny jest prawidłowy dobór tego narzędzia warsztatowego. Podczas selekcji nie należy kierować się nie tylko atrakcyjną ceną. Na co jeszcze warto zwracać uwagę? Sprawdź w poniższym artykule.

Rodzaje lutownic 

Aby dobrze dobrać lutownicę, trzeba wiedzieć, jakie modele znajdują się na rynku. Istnieje wiele rodzajów tego sprzętu – poniżej zebraliśmy najpopularniejsze wersje dedykowane poszczególnym pracom.

Lutownica grzałkowa

Lutownica do elektroniki nazywana również oporową. Wyposażona jest w wymienne groty, dzięki czemu idealnie sprawdzi się dla osób, które potrzebują tego narzędzia do wykonywana różnorodnych prac. Jest też lekka i poręczna, a kolejną zaletę tej lutownicy stanowi jej przystępna cena

Lutownica transformatorowa 

Świetnie sprawdza się podczas lutowania elementów o dużej powierzchni, takich jak grube kable. Lutownice transformatorowe mają bardzo dużą moc nagrzewania. Na dodatek narzędzie to jest bardzo szybkie w działaniu. Za sprawą miękkiego spoiwa cynowo-ołowiowego urządzenie doskonale nadaje się do łączenia części metalowych. Lutownica transformatorowa w atrakcyjnej cenie to dobry wybór dla osób, którym zależy na szybkim i sprawnym lutowaniu,

Lutownica transformatorowa - polski producent 

Hotair

Stosowana jest przy delikatnych częściach elektronicznych, ponieważ w trakcie pracy wykorzystuje gorące powietrze.

Lutownica gazowa

Jej niewątpliwą wadą jest stosunkowo niewielka moc. Jednak jest niezastąpiona, kiedy potrzeba urządzenia do pracy w terenie, albowiem nie wymaga podłączenia do elektrycznego gniazdka, 

Kolbowa 

Używana do szybkiego lutowania albo rozlutowania podzespołów elektronicznych. Dzięki podwyższonej mocy możliwe jest jej szybsze nagrzanie i co za tym idzie, szybsze rozpoczęcie pracy. Jest bardzo poręczna. Dzięki temu zapewnia dużą wygodę podczas pracy, co sprawia, że idealnie nadaje się dla wszystkich hobbystów. 

Jakie akcesoria do lutownicy wybrać? 

Samo urządzenie to jeszcze nie wszystko – trzeba je odpowiednio zaopatrzyć. Wśród dodatkowych akcesoriów, w które warto zainwestować, znajdują się:

  • spoiwa (cyny),
  • odsysacze do spoiw,
  • topniki,
  • stojak do kolby,
  • i narzędzia lutownicze (lupy, uchwyty i gąbki do czyszczenia grotów).

Groty do lutownicy są szczególnie istotnym elementem wyposażenia. Wpływają one nie tylko na wygodę, lecz także na dokładność lutowania. Powinny być one dopasowane do wykonywanej pracy:

  • cieńsze groty przeznaczone są do lutowania małych elementów elektronicznych i gwarantują dużą precyzję, za to cechują się krótszą żywotnością,
  • natomiast przy lutowaniu większych powierzchni, takich jak kable, należy wybrać groty o szerszych końcówkach, które szybciej się nagrzewają.

Groty do lutownicy

Podsumowanie

Wybierając lutownicę, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, do czego będzie ona używana. Inne narzędzie jest potrzebne do pracy z delikatną elektroniką, a inne przy lutowaniu kabli. Przed ostatecznym zakupem sprawdź moc i szybkość nagrzewania się lutownicy.
W zapewnieniu komfortowej i efektywnej pracy bardzo istotny jest również dobór odpowiednich akcesoriów do pracy w postaci grotów, cyn, topników i narzędzi lutowniczych. 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl