Lampy lutownicze – do czego można je wykorzystać? Sprawdź już teraz!

Uruchomiona lampa lutownicza z widocznym płomieniem

Wśród narzędzi warsztatowych, które warto posiadać w swoim przydomowym wyposażeniu, znajdują się również takie, które opierają się na pracy z bardzo wysokimi temperaturami. Często mają one bardzo szerokie spektrum zastosowań, dlatego warto je trzymać w garażu, nawet jeśli wydają się używane rzadziej niż klucze warsztatowe albo materiały ścierne. Wśród takich urządzeń wymienić można lutownicę transformatorową albo lampę lutowniczą. Czym jest ta dokładnie ta druga i w jakich sytuacjach może się ona okazać przydatna?

Czym jest lampa lutownicza?

Lampa lutownicza jest urządzeniem składającym się z palnika, który napędzany jest paliwem albo gazem oraz ze specjalnego zbiornika. Zużycie gazu na godzinę zazwyczaj nie jest duże, ponieważ to podręczne urządzenie o niewielkiej mocy. Ważnymi cechami są: możliwość regulacji płomienia, mosiężna dysza oraz mocna, metalowa obudowa. Cena tego wynosi ok. kilkudziesięciu złotych.

Jak wybrać idealną lampę lutowniczą?

Wybór odpowiedniej lampy to kwestia indywidualna i zależna od potrzeb, ale warto zwrócić uwagę zwłaszcza na takie aspekty jak:

  • moc – określa możliwości urządzenia, w przypadku niewielkich układów elektronicznych wystarczy maksymalnie 100 W, ale podczas pracy z twardymi metalami albo grubymi kablami trzeba wybrać lampę o zdecydowanie większej mocy,
  • regulacja wysokości płomienia – dzięki tej funkcji za pomocą jednego urządzenia można wykonywać zarówno lutowanie miękkie, jak i twarde,
  • maksymalna temperatura płomienia – poleca się wybór urządzenia, które pozwala na uzyskanie 1350 stopni Celsjusza, dzięki czemu wykonywać można wszystkie niezbędne czynności,
  • rodzaj zbiornika na gaz – można wybrać stały zbiornik, który trzeba samemu uzupełniać gazem po jego wyczerpaniu, zwracając oczywiście uwagę na zachowanie względów bezpieczeństwa. Inną opcją jest zakup lampy z wymiennymi zbiornikami, w których zmienia się nabój po jego wyczerpaniu,
  • zapłon – lampy lutownicze mogą posiadać automatyczny zapłon albo być odpalane przy użyciu dodatkowego źródła ognia,
  • zużycie gazu –  jeżeli wynosi ono 180 g na godzinę, to jest to bardzo przyzwoity wynik.

Lutlampa do lutowania - palnik gazowy w kolorze niebieskim

Do czego używa się lamp lutowniczych?

Możliwości zastosowania jest bardzo dużo. Oczywiście podstawowym jest lutowanie różnego rodzaju metali, zwłaszcza miedzi, ale także złota, srebra i stali węglowej – wówczas ma się do czynienia z lutowaniem twardym, czyli wykonywanym w temperaturze powyżej 450 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury wykonywane jest lutowanie miękkie, dotyczące stali, cynku i mosiądzu, charakteryzujące się małym natężeniem.

Samo lutowanie jest niezbędne w instalacjach wodno-kanalizacyjnych i CO, to jednak nie wszystko, co można zrobić przy użyciu lutlampy. Jest ona bardzo przydatna także do rozpalania grillów, kotłów i kominków, rozmrażania oraz gięcia stalowych elementów. Wśród zastosowań znajduje się także opalanie farb lub starych powłok malarskich, a także cynowanie. 

Podsumowanie

Lutlampy są niezbędnym urządzeniem dla wszystkich fachowców zajmujących się instalacjami CO lub wodno- kanalizacyjnymi. Warto je posiadać również w przydomowym garażu. Ich cena jest stosunkowo niska, a wiele możliwości zastosowania pozwala na, chociażby, szybkie i skuteczne rozpalenie grilla czy opalenie farb.

Działająca lutlampa - lampa lutownicza z płomieniem

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium