Kupujemy pistolet do piaskowania

Głębokie oczyszczanie powierzchni metalowych czy drewnianych wymusza nierzadko stosowanie profesjonalnych metod piaskowania. Materiał ścierny w postaci piasku jest wystrzeliwany z dyszy specjalnego pistoletu pod bardzo wysokim ciśnieniem, co zapewnia naprawdę wysoką skuteczność czyszczenia. Zanim jednak zaczniemy takie oczyszczanie, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni pistolet. Jak się za to zabrać?

pistolet do piaskowania ze zbiornikiem

Najważniejsze jest określenie przeznaczenia pistoletu

Na początek musimy tak naprawdę dobrze przemyśleć kwestię tego, w jaki sposób chcemy taki pistolet do piaskowania wykorzystywać. W przypadku amatorskich, domowych zastosowań od czasu do czasu, jego zakup może być mało opłacalny. O ile same pistolety, nawet bardzo dobrej jakości, nie są specjalnie kosztowne, tak do ich obsługi potrzebny jest wydajny kompresor i nierzadko pojemny zbiornik na piasek, a to kosztuje już sporo.

Przy bardziej profesjonalnym zastosowaniu pistoletu najlepiej ocenić, czy będziemy nim pracować na skalę masową, czy tylko czasami na drobnych elementach. W tym pierwszym przypadku lepiej wybierać pistolety podłączane do zewnętrznego, dużego zbiornika na piasek, gdyż ich wydajność jest naprawdę duża. Do prostszych prac można wybierać pistolety z małym zbiornikiem w zestawie.

Pistolet do piaskowania musi być dopasowany do kompresora

Należy pamiętać o tym, że pistolety do piaskowania charakteryzują się różnym ciśnieniem roboczym oraz maksymalnym, jakie są w stanie obsłużyć. To bardzo istotny parametr, gdyż pistolet po prostu musimy dobrać do możliwości swojego kompresora. Naturalnie im wyższe ciśnienie robocze, tym większa wydajność piaskowania.

Pistolet do piaskowania ręcznego

Jakie rozwiązania można spotkać na rynku?

Obecnie możemy wybierać tak naprawdę spośród trzech podstawowych rodzajów pistoletów do piaskowania, do których zalicza się:

  • pistolety podłączane do zewnętrznego zbiornika na piasek (duża wydajność piaskowania);
  • pistolety z małym zbiornikiem na piasek mocowanym w okolicach dyszy (idealne przy sporadycznym wykorzystaniu);
  • specjalne pistolety z odzyskiem piasku.

Czy warto kupić pistolet z odzyskiem piasku

Droższe pistolety z odzyskiem piasku mogą być rozsądnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie mamy odpowiednich warunków do samego piaskowania. Procesowi temu nierzadko towarzyszy duże pylenie. Odzysk piasku tworzy jednak pewnego rodzaju obieg zamknięty. Piasek wystrzeliwany z dyszy odbija się od czyszczonej powierzchni, a następnie jest zaciągany przez pistolet i gromadzony w woreczku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium