Kosy i podkaszarki - jak wybrać odpowiedni sprzęt

Mężczyzna z kosiarką do trawy

Podstawowe parametry, na które trzeba zwrócić uwagę

Chcąc kupić kosę spalinową do ogrodu, trzeba przede wszystkim spojrzeć na:

  • rodzaj silnika, wykorzystanego przy danym narzędziu (dwusuwowy lub czterosuwowy),
  • jej masę,
  • średnicę cięcia,
  • rodzaj uchwytu,
  • pojemność zbiornika paliwa,
  • poziom głośności,
  • element tnący (żyłka, noże lub tarcza),
  • dodatkowe wyposażenie.

W przypadku wyboru sprzętu do ogrodu, nie musimy inwestować w najlepsze kosy – najzwyczajniej możemy przeinwestować w narzędzie, którego potencjału nie będziemy w stanie wykorzystać. Dlatego też należy określić cel, jaki nam przyświeca – czy chodzi jedynie o podcinanie trawnika w miejscach niedostępnych dla zwykłej kosiarki? Czy też zmagamy się z chaszczami albo też potrzebujemy profesjonalnego urządzenia do karczowania?

Biorąc pod uwagę fakt, że dbając o ogród, zazwyczaj troszczymy się również o to, aby żadne dzikie zakrzaczenia nie wyrastały na naszej działce, często wystarczy lekka kosa żyłkowa albo nawet podkaszarka. Jeśli jednak działka jest większa lub też posiadamy firmę zajmującą się pielęgnacją terenów zielonych, wtedy może się okazać potrzebny najwyższej klasy sprzęt, który da radę nawet najgęstszym zaroślom.

Sprzęt do użytku w przydomowym ogródku

Poszukując urządzenia, które będzie służyć wyłącznie do dbania o działkę wokół domu, można spojrzeć na markowe urządzenia z niższych półek. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na masę kosy. W tym przypadku lżejsze narzędzie okaże się najlepsze. To zaś można osiągnąć przez zakup urządzenia o mniejszym zbiorniku paliwa. Przy niewielkim areale większy zbiornik zapewni nam koszenie bez dodatkowego tankowania, ale najzwyczajniej będzie nam ciążyć, obniżając komfort pracy.

Do przycinania niedostępnych fragmentów trawnika nie będzie również potrzebna duża średnica cięcia, wszak zależy nam tylko na likwidacji niedoróbek.

Narzędzia do większych areałów

W przypadku urządzenia, które miałoby służyć do koszenia większych areałów, a także do karczowania gęstszych zakrzewień, należy wybrać sprzęt o większej mocy, uzbrojony nie tylko w żyłkę, ale ma również możliwość podczepienia noży albo tarczy, przeznaczonej do najcięższych zadań. Ważny jest tutaj też pojemniejszy zbiornik paliwa. Przy większych obszarach jest to wprost konieczne, aby ograniczyć ilość tankowań paliwa.

Kompromisem między sprzętem profesjonalnym i do domowego użytku jest na przykład kosa spalinowa Demon RQ580, dostępna na stronie https://bau-tec.pl/pl/p/Kosa-spalinowa-DEMON-RQ580/1549. Waży ona około 9 kilogramów, dzięki czemu jest bardzo poręcznym narzędziem. Dodatkowo posiada nie tylko głowicę żyłkową, ale też tarczę tnącą. To zaś pozwala spokojnie walczyć nawet z większymi chaszczami. Jest narzędziem idealnym dla amatora, jak i dla profesjonalisty.

Kosiarka spalinowa ręczna

Niezbędne akcesoria

Należy sobie zdać sprawę, że kosa jest narzędziem, przy którym wymagana jest szczególna ostrożność. Odpryski, złe ułożenie narzędzia i wiele innych nieprawidłowości przy korzystaniu z niej może rzutować na bezpieczeństwo użytkownika.

Podstawowym środkiem ochronnym każdego, kto zamierza używać tego sprzętu, jest odpowiednia maska. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się kask ze specjalną siatkową osłoną. Dzięki regulowaniu wielkości można łatwo dopasować ją do głowy użytkownika. Solidną maskę można znaleźć pod adresem https://bau-tec.pl/pl/p/Maska-ochronna-twarzy-do-kosiarki/996.

Maska ochronna przy koszeniu

Jak w każdym innym narzędziu, poszczególne komponenty kosy, ulegają z czasem wyeksploatowaniu. Pierwsze, co będzie wymagało uzupełnienia, to elementy tnące, w szczególności żyłki. W sklepach można znaleźć ten produkt o różnych średnicach, a im cięższe warunki, tym grubsza żyłka jest potrzebna. Z kolei, jeśli pracujemy na większym zakrzewieniu, z czasem ulec zmęczeniu mogą ulec noże i tarcza. W dobrym sklepie z narzędziami można jednak dostać nie tylko oryginalne części, ale również zamienniki, które pasują do większości kos dostępnych na rynku.

Kolejnymi elementami, które mogą ulec szybszemu zmęczeniu, są wszelkie uszczelki. Ich komplet można znaleźć na stronie https://bau-tec.pl/pl/p/ZESTAW-USZCZELEK-USZCZELKI-DO-KOSY-SPALINOWEJ-NAC/1688.

Bez wątpienia to, co jest również ważne w przypadku kos spalinowych, to komfort użytkowania. Choć szelki dołączane są do większości oferowanych produktów, to nie zawsze są to elementy nośne, które zapewniają odpowiednią wygodę. Dostępne na stronie https://bau-tec.pl/pl/p/Szelki-do-kosy-spalinowej/999 szelki dwuramienne zapewniają należyty komfort w czasie pracy. Nie krępują ruchów, a przy tym zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo. Szeroka możliwość regulacji daje możliwość dopasowania ich do sylwetki osoby korzystającej.

W dobrych sklepach można znaleźć także inne komponenty jak gaźniki czy zbiorniki paliwa. Można więc łatwo znaleźć elementy zastępcze, dzięki którym łatwo się przywróci swoje urządzenie do sprawności.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl