Kosiarka spalinowa – jak wybrać, jak dobrać tarczę/żyłkę, wymiana elementów

Jak wybrać kosiarkę spalinową

Nadejście wiosny, a później lata, to czas intensywnych prac pielęgnacyjnych naszych ogrodów i działek poza miastem. Nie należą one do najłatwiejszych, zwłaszcza że zabierają dużo czasu i wymagają korzystania z różnorodnego sprzętu. Z pewnością najbardziej pracochłonne są wszelkie obowiązki związane z koszeniem trawy. Pół biedy, gdy mamy równy teren i możemy użyć np. samojezdnej kosiarki spalinowej, ale nierzadko dla podniesienia walorów estetycznych urozmaicamy naszą oazę zieleni w pagórki, wzniesienia i tarasy tworząc tym samym trudno dostępne miejsca. A zatem wykoszenie trawy lub zbędnych zarośli wymaga już innego sprzętu – kosy spalinowej.

Dwa mechanizmy tnące

Dostępna w naszej ofercie mocna kosa spalinowa DEMON RQ580 z pewnością spełni oczekiwania zarówno w zakresie przykaszania, koszenia, jak i cięcia. Jej zaletą jest duża szerokość koszenia i możliwość korzystania z dwóch mechanizmów tnących – półautomatycznej głowicy żyłkowej do traw i ostrza trójzębnego do bardzo wysokich traw i chwastów. Decydując się na jej zakup, mamy pewność, również dzięki dodatkowym akcesoriom, wykonania określonych prac w ogrodzie.

Kosiarka spalinowa

Wybór i wymiana żyłki

Proponowana przez nas kosa spalinowa fabrycznie wyposażona jest w półautomatyczną głowicę z żyłką o średnicy 2,4 mm, która pozwala na przykaszanie obrzeży, a także systematyczne koszenie traw. W przypadku, gdy dopuścimy do bujniejszego jej wzrostu, warto zastanowić się nad wymianą żyłki na produkt firmy SILVER o większej średnicy (3,0 mm) i ukierunkowanym kształcie, który z powodzeniem poradzi sobie z taką trawą i zdrewniałymi chwastami. Jak ją wymienić? W bardzo prosty sposób, nie zapominając oczywiście o zatrzymaniu pracy silnika:

 • wcisnąć obie strony magazynka i zdjąć osłonę,
 • wyjąć rolkę (sprężynę pozostawić w szpulce),
 • usunąć pozostałości żyłki,
 • zaczepić koniuszki (ok. 4 mm) dwóch żyłek w otworach zabezpieczających,
 • nawinąć przeciwnie do ruchu wskazówek zegara,
 • wcisnąć magazynek ze sprężyną,
 • wyciągnąć końce obu żyłek z otworów magazynka,
 • zamocować osłonę.

Można również zaopatrzyć się wcześniej w dodatkową głowicę z żyłką o średnicy 3 mm, co przełoży się na bardzo szybkie podjęcie pracy z kosą. Wystarczy odkręcić dotychczas używaną głowicę zgodnie z ruchem wskazówek zegara i zakręcić nową w odwrotnym kierunku.

Tarcza do kosiarki

 

Wybór i wymiana tarczy

Kiedy mamy do czynienia z działkami zaniedbanymi, gdzie rosną chaszcze, niepotrzebne krzaki i zdrewniałe chwasty, użycie kosy spalinowej nawet z tarczą trójzębną niewiele pomoże. W naszej ofercie funkcjonują tarcze tnące dedykowane różnym zabiegom. Do cięcia trawy, chwastów i zarośli świetnie sprawdzą się:

Wymiana głowicy żyłkowej na tarczę nie stanowi większego problemu:

 • wykręcamy głowicę zgodnie z ruchem wskazówek zegara,
 • nakładamy dedykowany pierścień z wycięciem na oś przekładni napędowej zatoczeniem redukcyjnym do góry,
 • zakładamy tarczę i nakładamy na nią drugi pierścień również zatoczeniem redukcyjnym do góry,
 • przykręcamy stabilizator kielichowy odwrotnie do ruchu wskazówek zegara.

Dokręcenie lub odkręcenie elementów wymaga zablokowania przekładni poprzez włożenie do otworu przekładni specjalnego klucza i zgranie go z wycięciem na pierścieniu.

O czym jeszcze nie można zapomnieć?

Szykując się na sezon letni, nie zapominajmy o gaźniku do kosy spalinowej, który jest odpowiedzialny za bezproblemowe jej uruchamianie. Proponujemy gaźnik SILVER 10 mm, który nie tylko jest mechanizmem kompletnym, ale także pasuje do kos różnych producentów. Istotny będzie też odpowiedni zbiornik paliwa do kosiarek oraz korek. Ostatnim, ale niemniej ważnym elementem naszego wyposażenia będzie maska ochronna do twarzy. Tym samym zapewnimy sobie pełen komfort i gwarancję tego, że żadne prace ogrodowe nie będą nam straszne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium