Klucze warsztatowe – najpopularniejsze rodzaje i ich prawidłowe użytkowanie

Klucze warsztatowe do różnych zastosowań

Jednymi z najczęściej używanych narzędzi warsztatowych są klucze – pozwalają one na wykonywanie różnorodnych, wymagających prac. W serwisach samochodowych klucze warsztatowe znajdują zastosowanie przy obsłudze układów i konkretnych elementów znajdujących się zarówno w autach osobowych, jak i ciężarowych. Ważny jest materiał, z jakiego narzędzia zostały wykonane. Najlepiej sprawdza się bowiem chromowo-wanadowa. Jedną z różnic jest na pewno sposób ich wyboru: kupić można bowiem zestawy albo ich pojedyncze egzemplarze. W poniższym wpisie przybliżymy charakterystykę poszczególnych rodzajów kluczy.

Najważniejsze typy kluczy

Podstawowy podział polega na wyróżnieniu kluczy nastawnych, czyli regulowanych w zależności od wymiarów łba śruby oraz stałych, które posiadają stałe rozmiary. Wśród tych drugich można wspomnieć o następujących: 

  1. Płaskie – dostosowane do śrub o sześciokątnych łbach, stanowią najbardziej klasyczny model. Ich dwustronny rodzaj ma dwa różne rozmiary na obu końcach. Powinny być dobierane dokładnie do łba śruby. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy rozmiar podany został w calach, czy centymetrach. Jest to najbardziej podstawowe narzędzie i w każdej skrzynce powinno się znajdować przynajmniej kilka egzemplarzy dostosowanych do różnych śrub. Klucze płaskie idealnie sprawdzają się w łatwo dostępnych miejscach.
  2. Płasko-oczkowe – posiadają dwie końcówki, każda w tym samym rozmiarze, jednak jedna z nich jest płaska, a druga kończy się oczkiem. Ten klucz stanowi ich doskonały przykład – wykonano go ze stali chromowo-wanadowej, pokryto ochronną warstwą chromu. Jest zabezpieczony przed korozją, a to bardzo ważne, gdyż często używa się tych narzędzi np. przy pracach z przewodami hydraulicznymi.
  3. Oczkowe – można wyróżnić wśród nich m.in. proste, gięte i przegubowe, wszystkie są przystosowane do pracy w innych warunkach.

Klucz płasko-oczkowy Honiton

Ponadto wyróżnia się klucze

  • nastawne – są niezwykle uniwersalne – pozwalają na pracę ze śrubami w dowolnych rozmiarach łba dzięki szczękom regulowanym za pomocą pokręteł ślimakowych; mogą posłużyć również do odkręcania rur;
  • nasadowe – zestaw kluczy nasadowych HONITON zyskał popularność wśród profesjonalistów i hobbystów; klucze HONITON znajdą zastosowanie w każdej branży technicznej; zestawy kluczy nasadowych posiadają rozmaite końcówki do śrub, osadzone na pokrętle – w zależności od potrzeby mogą one mieć różną budowę, co gwarantuje olbrzymią uniwersalność; można używać ich w każdych warunkach, a praca z pełnym przekrojem śrub sprawdza się znakomicie przy naprawie maszyn i samochodów;
  • imbusowe – dzięki specyficznej budowie w kształcie litery „L” mogą wchodzić w miejsca trudno dostępne, co czyni je nieocenionym narzędziem podczas skręcania mebli.

Zestaw kluczy nasadowych Honiton

Niezbędnik w każdym domu

Klucze warsztatowe są tak różne, jak różnym rodzajom prac są poddawane. Najważniejsze w ich doborze jest upewnienie się, że podczas danej czynności to właśnie dany rodzaj tego narzędzia sprawdzi się najlepiej i zapewni maksymalny komfort użytkowania. Posiadanie ich zestawu w domu to niemal konieczność – biorąc pod uwagę, jak wiele prac można wykonać przy ich udziale.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl