Klucze udarowe - czy są mi potrzebne?

Czy warto kupić klucz udarowy? Który z nich jest najlepszy?

Każdy, kto lubi czasem pogrzebać przy samochodzie, dochodzi do tego momentu, w którym dotychczasowe narzędzia mu nie wystarczają. Ile w końcu można kręcić zwykłym kluczem nasadkowym? Wtedy szukamy dodatkowych udogodnień, które usprawnią naszą pracę. Klucz udarowy jest jednym z tych elektronarzędzi, które są najpotrzebniejsze w każdym warsztacie samochodowym. Czy jednak znajdzie swoje zastosowanie u domowego majsterkowicza, który samodzielnie zajmuje się różnymi naprawami w swoim aucie?

Dla pasjonatów i zawodowców

Zakup klucza udarowego jest doskonałym rozwiązaniem dla tych wszystkich, którzy pasjonują się motoryzacją. Samodzielne przeglądy, naprawy czy też wymiany w samochodzie mogą wręcz wymagać tego, aby stosować odpowiednie narzędzia. Klucz udarowy jest też niezbędnym akcesorium każdego warsztatu samochodowego – bez niego żaden zakład nie mógłby sprawnie funkcjonować, a tym samym – nie mógłby oferować klientom swoich usług.

Różne końcówki kluczy udarowych

Jaki klucz najlepszy?

Na rynku wyróżniamy trzy główne rodzaje kluczy udarowych – akumulatorowe, pneumatyczne i sieciowe. Są jeszcze hydrauliczne, jednak ich zastosowanie jest ściśle profesjonalne, dlatego też są w tym porównaniu pominięte. Różnią się nie tylko mocą, ale również funkcjonalnością jako taką.

Te podłączane do sieci elektrycznej z pewnością cechują się wysokim momentem obrotowym. Oferują teoretycznie moc i sprawność, która jest konieczna do pracy w profesjonalnych zakładach. Mają jednak jedną istotną wadę, która wyklucza je z tego zastosowania – mogą iskrzyć, a to, w przypadku oparów i dużego zapylenia, może prowadzić do eksplozji.

Stąd też w warsztatach dużo częściej stosuje się klucze udarowe pneumatyczne, które eliminują to ryzyko, a przy tym oferują dużo większą moc. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj wymaga dodatkowo jeszcze kompresora powietrza. W przypadku większych warsztatów nie ma z tym większego problemu. Inaczej jest, jeśli myślimy nad zakupem klucza udarowego na indywidualny użytek.

Jaki wybór z kolei właśnie byłby najlepszy w przypadku prywatnych potrzeb? Na rynku dostępne są klucze pneumatyczne, które oferują dobrą prędkość obrotową, a przy tym są dość ekonomiczne. Spokojnie mogą też współpracować z tanimi kompresorami, dając domowemu majsterkowiczowi odpowiednie narzędzie do pracy przy własnym samochodzie.

Alternatywą jest też klucz udarowy na akumulator. Cechują się one mniejszą prędkością obrotową, jednak na tyle zadowalającą, by wykonać większość napraw i przeglądów we własnym garażu. Ich mobilność jest dodatkową zaletą – można je wykorzystywać w każdych warunkach. Technologia akumulatorów litowo-jonowych daje nie tylko zadowalającą moc, ale też i czas pracy.

Klucze na miarę potrzeb

To, który typ tego narzędzia wybierzemy, zależy od intensywności użytkowania. W przypadku profesjonalnych warsztatów niewyobrażalne jest, by korzystać z wersji akumulatorowej, chyba że w warunkach awaryjnych. Dla zawodowców zdecydowanie najlepszym wyborem będą klucze pneumatyczne. Amatorzy zaś z pewnością zadowolą się, jeśli nie sieciowym, to akumulatorowym, który będzie dobrze służyć tak w garażu, jak i w trasie.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl