Kątownik – niezbędny w każdym domu i warsztacie

katownik-narzedzia

Choć to narzędzie wymyślono jeszcze przed wiekami, do dzisiaj stanowi element wyposażenia wielu warsztatów, zarówno domowych, jak i profesjonalnych. Kątownik to absolutnie niezbędny sprzęt w budownictwie, stolarstwie, jak i ślusarstwie. Jak wybrać jednak odpowiedni przybór do swoich potrzeb? Podpowiadamy w tym artykule! Zachęcamy do lektury.

Niepozorne narzędzie, które ułatwia wiele prac

Przyrządy pomiarowe mają przede wszystkim pomóc fachowcom i domowym majsterkowiczom w precyzyjnym wykonywaniu swoich zadań. Umożliwiają one m.in. wyznaczenie kątów i długości. Warto pamiętać, że mają one szereg różnych zastosowań, w zależności od typu akcesorium.

Czym jest kątownik?

Nim podpowiemy, jak wybrać kątownik, warto wyjaśnić, co to za narzędzie i do czego służy. Początkowo służyło ono murarzom, mierząc kąty ścian (i nie tylko). Jego konstrukcja jest prosta – ma dwa prostopadłe ramiona. Zwykle są one połączone na stałe, ale mogą być ruchome, pozwalając na wyznaczanie nie tylko kątów prostych, ale i ostrych czy rozwartych. Jedno lub oba ramiona mają również podziałki.

Przy jakich pracach kątownik jest niezbędny?

Wiesz już, jak wygląda kątownik. A do czego służy? Z jego pomocą sprawdzisz np. czy narożniki mają równy kąt. To też niezbędne narzędzie w stolarce otworowej, pozwalające skontrolować, czy jej elementy zostały prawidłowo osadzone. Ten niepozorny przyrząd niezbędny jest także w innych pracach wykończeniowych, w tym np. układaniu podłóg, czy to z glazury, czy z desek.

Ponadto dzielimy je na szereg różnych typów. Kątowniki ślusarskie na przykład służą m.in. do trasowania elementów metalowych. Ich odmianę stanowi kątownik magnetyczny. Takie rozwiązanie pozwala przytwierdzić przyrząd do jednego punktu i precyzyjnie wyznaczyć np. linię obróbki.

Z kolei dzięki kątownikom stolarskim łatwiej obrobi się elementy drewniane, szczególnie gdy chce się połączyć dwie czy więcej części. Zwykle są one metalowe lub aluminiowe jak np. kątownik aluminiowy z poziomicą i 35-centymetrową podziałką.

Na rynku dostępne są również modele trójwymiarowe, pozwalające na wyznaczanie linii równoległych. Doskonale spisują się w najróżniejszych pracach – zarówno stolarskich, jak i budowlanych. Docenią go więc zarówno fachowcy, jak i domowi majsterkowicze. Poza tym można wyróżnić jeszcze kątowniki:

  • budowlane,

  • montażowe.

dobry-katownik

To weź pod uwagę podczas wyboru kątownika

Wybierając odpowiedni kątownik, zwróć uwagę na to, do czego będziesz chciał go wykorzystać. To ważne, gdyż różne modele nie tylko ułatwiają pracę na konkretnych materiałach (np. zwykle modele stolarskie mają podziałki na obu ramionach), ale cechują się większą wytrzymałością. Narzędzia budowlane na przykład muszą być trwalsze niż np. ślusarskie.

Sprawdzone narzędzia? Tylko w BAU-TEC!

Jeśli szukasz dobrych kątowników – najlepsze z nich znajdziesz w naszej ofercie! W naszym sklepie mamy szeroki wybór różnych narzędzi, jakie niezbędne są zarówno w pracy profesjonalistów, jak i domowych majsterkowiczów. Już teraz sprawdź przygotowany asortyment, w tym nasze nowości. Jeśli masz pytania dotyczące prezentowanych przyborów, zachęcamy do kontaktu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium