Jesienna zmiana opon w samochodzie. Czy warto stosować ich rotowanie?

wymiana-opon

Okres tuż przed zimą to ważny czas dla kierowców, których czeka zmiana opon letnich na zimowe. I choć nie ma jednego, obligatoryjnego terminu, to odpowiedzialni właściciele pojazdów wiedzą, że najlepiej to zrobić w chwili, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Często jednak, obok samej zmiany opon w samochodzie, kwestią budzącą wątpliwości jest ich rotowanie. Co to za proces? Kiedy należy go wykonać? Dowiedz się więcej z tego artykułu!

Czas na wymianę opon!

Sezonowa zmiana opon w aucie pozwala zwiększyć przyczepność pojazdu. W ogumieniu stosuje się różne mieszanki tworzyw, sprawiające, że zimówki są bardziej miękkie, a z drugiej strony – mają większą przyczepność. Lepsze właściwości trakcyjne pozwalają m.in. wykonywać ostrzejsze manewry na oblodzonej nawierzchni czy skrócić drogę hamowania, by pokonać pokryte śniegiem wzniesienia. Dlatego zmiana opon, choć w Polsce nie obowiązkowa, powinna być nakazem zdrowego rozsądku.

Czym jest rotowanie opon?

Czym jest rotowanie opon w samochodzie i czemu się je robi? Zarówno w samochodach z napędem na przedniej osi, jak i 4 × 4, ogumienie zużywa się szybciej z przodu. Wynika to z dużo większych obciążeń, jakim te koła podlegają. Co to oznacza? W praktyce może dojść do sytuacji, że ogumienie szybciej będzie wymagało wymiany, a w najgorszym przypadku – obniżą się właściwości kół, zmniejszając przyczepność auta i utrudniając hamowanie.

Proces rotowania ma wydłużyć okres eksploatacji. Polega on na przekładaniu opon pomiędzy osiami. Dzięki temu ulegają one mniejszemu zużyciu i dłużej zachowują dobrą trakcję.

rotowanie-opon

Kiedy warto wykonywać rotację opon?

Choć zmiana opon na zimowe to dobry moment, by przyjrzeć się bliżej bieżnikowi, to nie jedyna chwila, kiedy warto zastanowić się nad ich rotacją. Przyjmuje się, że rotowania powinno się dokonywać średnio co 10 tys. km. Wiele zależy jednak od producenta ogumienia, który czasem określa konkretne widełki. Pamiętaj, że amatorzy agresywniejszej jazdy dużo szybciej zużywają opony. Nie należy też czekać, gdy zauważy się nierównomierne zużycie bieżnika lub hałasy od nich, w tym szumy czy tarcia.

Rotacja opon łatwiejsza dzięki tym narzędziom

Jak przeprowadzić rotowanie opon w samochodzie? Można to zlecić w serwisie albo… wykonać je samemu. Potrzebne są jednak odpowiednie narzędzia. Niezbędne będą m.in. stosowne klucze warsztatowe, takie jak klucz dynamometryczny Falcon czy popularny krzyżak. To absolutne minimum, jeśli chodzi o wymianę opon, jak i ich rotowanie. Pamiętaj też o lewarku i pozostałych akcesoriach, dostępnych w Bau-Tec.

Bezpieczna jazda autem tylko ze sprawdzonym ogumieniem

Proces rotowania opon w samochodzie nie odbywa się przy każdej sezonowej zmianie. Może być uzależniony od przebytego dystansu, albo stylu jazdy czy innych, niezależnych od kierowcy czynników. Niemniej czynność ta często chroni nie tylko przed dużymi wydatkami, ale i kolizją. Warto więc mieć oko na swoje bieżniki, a w razie potrzeby – przerzucić koła między osiami. Jeśli potrzebujesz odpowiednich narzędzi – zajrzyj do sklepu Bau-Tec, gdzie kupisz niezbędne akcesoria. Zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium