Jak wybrać wiertło?

Każdy rodzaj prac budowlanych wiąże się z wykorzystaniem wiertarki, a co za tym idzie - również wierteł, których rodzaj jest przyporządkowany określonym materiałom, w których przychodzi nam wiercić. Wiercenie w ścianie z cegły czy wylewanej z litego i zbrojonego betonu będzie wymagało dobrania odpowiedniego wiertła. Również wiercenie w metalu i drewnie potrzebuje użycia odmiennych przyrządów. W innym przypadku możemy nie tylko doprowadzić do ich zniszczenia, ale także, co się często zdarza, do uszkodzenia materiału, w którym wiercimy.

 

Wiertła do metalu

Wiercenie w materiałach takich, jak np. stal, miedź czy aluminium, zazwyczaj wymagałoby używania za każdym razem innych wierteł, ale na szczęście wiertła HSS posiadają uniwersalne zastosowanie i sprawdzą się w każdym z metali. Świetnym przykładem są wiertła JOBI PROFI, które usatysfakcjonują nie tylko domowego użytkownika, ale także fachowca wykonującego specjalistyczne prace. Zestaw zawiera wiertła wykonane z wysokogatunkowej stali HSS-G o dużej odporności na naprężenia skrętne. Znakomicie sprawdzą się również wiertła stożkowe SILVER ze stali szybkotnącej HSS, szlifowane, pokryte powłoką z tytanu i o żywotności sześciokrotnie dłuższej niż normalne HSS. Warto zwrócić uwagę, że ten rodzaj wierteł przeznaczony do wiercenia w aluminium i stalowej blasze może być wykorzystany również do tworzywa sztucznego. Stożkowa budowa ze stopniowaniem co 2 mm umożliwia wykonanie np. otworów montażowych pod wkręty, a laserowo grawerowana numeracja pozwala na pełną kontrolę ich wielkości.

 

Wiertła do drewna

Trudno mówić o popularności danych wierteł do drewna, ponieważ ich wybór podyktowany jest rodzajem wykonywanej pracy. Do wykonania głębokich otworów wymagana jest precyzja, a więc doskonale sprawdzi się użycie wierteł spiralnych ze spiczastym końcem, które tę dokładność zapewnią. Spirala typu Lewis pozwala na szybkie odprowadzanie wiórów, a hartowane ostrze główne i pomocnicze charakteryzują się długą żywotnością. Każde wiertło tego zestawu posiada samo wciągający szpic gwintowany do precyzyjnego wiercenia. Warty uwagi jest zestaw długich wierteł JOBI PROFI, który charakteryzuje się bardzo stabilną pracą i precyzyjnym wierceniem w drewnie twardym i miękkim oraz szybkim usuwaniem powstałych opiłków drewna. 

 

Wiertła do betonu i nie tylko

Trudno w warunkach domowych lub nawet na budowie mieć pod ręką każdy rodzaj wiertła dedykowany odrębnie do betonu, cegły, klinkieru, terakoty, glazury czy nawet kamienia. Jest to kosztowne i pracochłonne, dlatego firma JOBI PROFI proponuje wiertła uniwersalne, zdolne do wykonywania wierceń w każdym z tych materiałów. Są to wiertła widiowe 4-ostrzowe (S4, R4) krzyżowe pokryte węglikiem z podwójną spiralą do szybkiego odprowadzania urobku. Z kolei firma SILVER proponuje nowej generacji wiertła SDS PLUS do betonu, również zbrojonego. Wiertła przeznaczone są przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych oraz przemysłowych. Unikalny projekt rowków redukuje przenoszone obciążenie, co sprawia, że praca operatora jest zdecydowanie łatwiejsza. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium