Jak wybrać ładowarkę do akumulatora?


Dlaczego akumulator jest tak ważny...

Jak ważnym elementem każdego samochodu jest akumulator niejeden z nas mógł się przekonać, kiedy w skuty mrozem poranek próbował uruchomić pojazd albo z roztargnienia zostawił na noc włączone światła lub radio. Brak reakcji silnika z dużym prawdopodobieństwem oznacza rozładowanie naszego akumulatora. Wówczas wpadamy najczęściej w panikę, zwłaszcza wtedy, gdy czas nas goni i mamy już w głowie reprymendę od szefa. Staramy się rozwiązać sytuację w rozmaity sposób, od szukania pomocy u sąsiadów do wzywania mechanika włącznie. A przecież możemy uniknąć tak pechowego zdarzenia poprzez banalną czynność: zakup odpowiedniego do swojego samochodu prostownika. Przy czym nie musi to oznaczać dużych wydatków, wręcz przeciwnie. Korzystając z porad naszych specjalistów, z łatwością dopasujesz funkcjonalne i adekwatne do posiadanego pojazdu urządzenie.

Ogólna charakterystyka dostępnych na rynku prostowników

Zanim jednak do tego dojdzie, warto zapoznać się z ogólną charakterystyką sprzedawanych prostowników. Najprostszymi i najtańszymi są prostowniki standardowe – oparte na transformatorze bez udziału specjalistycznych rozwiązań elektronicznych, ale nierzadko wyposażone w automatykę i odpowiednie zabezpieczenia, które chronią przed zwarciem oraz przeciążeniem. Te z powodzeniem nadają się do samochodów osobowych. W pełni bezpieczne ładowarki automatyczne to urządzenia zdecydowanie bardziej zaawansowane, których funkcje są sterowane przez mikroprocesor. Prostowniki tego rodzaju świetnie nadają się do ładowania akumulatora bez potrzeby odłączania go od instalacji elektrycznej pojazdu. Z pewnością wynika to z charakterystycznych zalet tego typu urządzeń, do których zaliczają się:

  • stabilizacja napięcia ładowania,
  • automatyczne wyłączanie po pełnym naładowaniu,
  • automatyczna regulacja prądu ładowania w odniesieniu do zakładanego napięcia ładowania,
  • automatyczna ochrona przed uszkodzeniami w przypadku zwarcia powstałego z nieprawidłowego podłączenia,
  • brak potrzeby odłączania urządzenia od baterii po zakończeniu ładowania,
  • możliwość wykonania odsiarczania akumulatora,
  • możliwość ustawienia w okresie zimowym stałego ładowania, np. baterii motocyklowych, na bardzo małej wartości prądu bez obawy o zniszczenie zarówno akumulatorów, jak i prostownika.

Czas na ostateczną decyzję

Wiemy zatem, że ładowarki standardowe i mikroprocesorowe z powodzeniem nadają się do naszych czterech kółek. Przejdźmy zatem do kolejnych kwestii determinujących nasz ostateczny wybór. Prostownik do akumulatorów zwykłych, kwasowych czy żelowych oraz parametry takie jak: prąd ładowania szczytowy, prąd ładowania skuteczny, napięcie wyjściowe, napięcie zasilające to kolejne elementy, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup. Dla wielu użytkowników istotna będzie również mobilność urządzenia, przejawiająca się w jego wymiarach i ciężarze. W tym przypadku prostowniki standardowe, które ważą maksymalnie 2 kg, spełnią te oczekiwania. Natomiast dla zwolenników wielu użytecznych i bardziej zaawansowanych funkcji, o których już wspominaliśmy, doskonale sprawdzą się ładowarki mikroprocesorowe. Na koniec podpowiemy, że w doborze prostownika warto postawić na sprawdzone produkty z kilkuletnią gwarancją, jak np. uznane w branży samochodowej urządzenia polskiego producenta KUKLA, które znajdziesz w naszej ofercie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium