Jak dobrać wiertła do poszczególnych prac?
Wiertło podczas pracy

Specjaliści posiadający profesjonalne warsztaty z łatwością dobierają akcesoria pod kątem zadania, jakie mają aktualnie wykonać. Kwestia ta wygląda inaczej w przypadku, gdy majsterkowaniem zajmuje się osoba traktująca je wyłącznie hobbystycznie – wówczas nie zawsze dysponuje szeroką gamą narzędzi. Jednak nikt nie ma wątpliwości co do tego, że w każdym warsztacie – niezależnie od jego wielkości – podstawą jest sprzęt, który warto regularnie wzbogacać o nowe narzędzia. Nie może w nim zabraknąć przede wszystkim materiałów ściernych, młotków, wkrętarek, miarek, czy tarcz do drewna oraz betonu. Duże znaczenie mają również odpowiednie wiertła. Wskazujemy, z jakimi rodzajami wierteł najczęściej ma się do czynienia na większości budów i na co zwracać uwagę, dopasowując je do poszczególnych materiałów.

Czym są wiertła do betonu?

Charakteryzują się m.in. głowicą o dość masywnym kształcie, która jest bardzo twarda oraz osadzona na odpowiedniej głębokości. Daje to szansę na efektywną pracę nawet w przypadku najtwardszych powierzchni. Podstawą przy wyborze tego typu wierteł jest przede wszystkim ich rozmiar. Zazwyczaj średnica waha się pomiędzy 2 a 32 mm, choć oczywiście istnieje możliwość nabycia większych rozmiarów. Nie bez znaczenia jest także materiał użyty do wytworzenia wierteł. Obecnie na rynku znajdują się modele wykonane z między innymi węglików spiekanych czy wytrzymałej stali narzędziowej.

Wiertła do metalu – charakterystyka

Podczas ich zakupów należy zwrócić uwagę na uchwyt – dlatego warto już zawczasu dokładnie sprawdzić, jakie mocowanie posiada nasze narzędzie. Istotny jest także materiał użyty do produkcji, który powinien być dedykowany powierzchniom metalowym. Przykładowo – może to być szybkoschnąca stal HSS. Wiertła z niej wykonane wyróżniają się charakterystycznym, delikatnie zeszlifowanym ostrzem, które bez większego problemu poradzi sobie z aluminium i cynkiem. Co równie istotne, tego typu narzędzia warsztatowe da się nabyć w praktycznych zestawach, które różnią się od siebie liczbą wierteł oraz ich wielkością.

Zestaw wierteł

Jakie są rodzaje wierteł do drewna?

Wiercenie w drewnie jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku betonu czy metalu. Jednakże warto więc wiedzieć, że modele kręte odnajdą się przede wszystkim w przypadku wykonywania nieco głębszych otworów, natomiast spiralne zagwarantują doskonałą stabilność wiercenia w jednym punkcie. Istnieje także możliwość wyboru spośród propozycji specjalistycznych, takich jak: szalunkowo-instalacyjne, wiertła sednik i nie tylko.

Zadbaj o dobre przygotowanie pracy

Wszystkie osoby chcące nabyć wiertło dopasowane do ich potrzeb, powinny skupić się na wyborze modelu, który będzie odpowiedni do danego materiału. Należy unikać wiercenia w betonie tymi, które dedykowane są drewnu oraz metalom. Co to oznacza w praktyce? Przeznaczenie jest nie tylko podstawą, ale również najważniejszą cechą dobrze dobranego wiertła.

Mężczyzna trzymający wiertarkę

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl