Frezy do betonu – czym są otwornice i kiedy warto je stosować?

Rodzaje wierteł do betonu

Wiercenie w ścianach zbudowanych z pustaków albo cegieł wymaga zastosowania specjalnie do tego przystosowanych urządzeń. Narzędzia warsztatowe, które są niezastąpione na placu budowy – to frez do muru i frez do betonu. Aby prawidłowo wyselekcjonować drugi z nich, powinno się dokładnie poznać jego zastosowanie. Ponadto trzeba wiedzieć, w jakich sytuacjach należy go używać. Właściwie dobrane otwornice pozwalają bowiem na wycinanie w dowolnym materiale. Jak zatem je wybrać i kiedy stosować? Zapraszamy do lektury!

Czym jest frez do betonu?

Otwornica jest urządzeniem, które odpowiada za wywiercenie koła o precyzyjnych kształtach. Same w sobie są one przeznaczone do różnych materiałów (drewna, betonu, metalu) i zawsze muszą być do nich dostosowywane. Specjalna koronka jest w stanie poradzić sobie nawet z wierceniem w minerałach, do których zaliczają się również cegły i dachówki. Zasada ta dotyczy właśnie frezu do muru i do betonu. 

Ten ostatni ich rodzaj to klasyczna otwornica bimetalowa, która z powodzeniem może być wykorzystywana do puszek elektrycznych. Jest stosunkowo twarda, jednak szybko się grzeje. Z tego powodu powinno się wybierać narzędzie najwyższej jakości, które będzie najbardziej wytrzymałe.

Frezy do betonu 

Jak wybrać odpowiednią otwornicę?

Wszystkie urządzenia znajdujące się w sklepach są opisane swoim przeznaczeniem. Z im bardziej wytrzymałego materiału zostało wykonane urządzenie, tym na twardszych elementach może pracować. Do użytku na mniej wymagających powierzchniach lepiej zastosować tańszy frez. 

Warto poza tym zwrócić uwagę na kształt zębów, który jest bardzo istotny. Pozwala on na gładkie zagłębianie się otwornicy w materiał poddawany obróbce, bez przesadnego obciążenia sprzętu ani strzępienia krawędzi. Zęby czasem mają odmienną wysokość, różny profil, a na obwodzie otwornicy może występować ich różna liczba w zależności od gatunku betonu.

Otwornica do betonu

Rodzaje wierteł do betonu

Pod względem tworzywa, z jakiego zostały wykonane, frezy do betonu mogą zostać podzielone na trzy rodzaje.

Otwornice diamentowe

Przeznaczone do wiercenia otworów również w płytkach ceramicznych i gresowych. Tego typu wiertła podłącza się do wiertarek bez udaru i uznawane są one za jedne z najbardziej efektywnych. Pozwalają na uzyskiwanie w krótkim czasie bardzo precyzyjnych otworów.

Otwornice wolframowe

Powstają z nawierzchni wykonywanej z wolframowego nasypu, a całość spajana jest ze sobą poprzez lutowanie. Ten rodzaj frezu do betonu może być wykorzystywany na ścianach betonowych, ceglanych i wykonanych z pustaków, a także do wiercenia otworów w ceramice. W ich przypadku zaleca się wyłącznie używanie przy lżejszych pracach remontowo-budowlanych – z udarem lub bez. 

Otwornice widiowe

Ich zęby wykonane są z węglika spiekanego. Mogą być skorelowane z młotami udarowo-obrotowymi, a swoje zastosowanie znajdują w przypadku ścian tradycyjnych, wykonanych z betonu albo cegły. Koniecznie muszą być wyposażone w uchwyt SDS Plus lub Max. 

Podsumowanie

Frez do betonu powinien być zawsze dobierany do materiałów, na jakich ma być używany. Dzięki temu wykonywanie precyzyjnych odwiertów przebiegać będzie bardzo szybko, a samo urządzenie okaże się bardzo przydatne podczas prac remontowo-budowlanych.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl