Do czego służą lutownice transformatorowe i jak znaleźć odpowiednią dla siebie?

Jeśli zaliczasz się do grona miłośników elektroniki i podstawowe naprawy oraz modernizacje lubisz wykonywać we własnym zakresie, w Twoim zestawie narzędzi obowiązkowo powinna znaleźć się lutownica transformatorowa. Producenci i dystrybutorzy oferują szeroki wybór tego typu urządzeń, dlatego przed zakupem lutownicy warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego zamierzamy jej używać i zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Podpowiadamy, jak wybrać lutownicę transformatorową, która w pełni sprosta naszym oczekiwaniom.

Do czego służy lutownica transformatorowa?

Lutownica transformatorowa jest jednym z kilku najpopularniejszych typów lutownic wykorzystywanych w pracach związanych z naprawą lub modyfikacją różnego rodzaju sprzętów i urządzeń. Zasada działania lutownicy jest bardzo prosta: prąd o dużym natężeniu przepływa przez grot lutownicy, jednocześnie mocno go nagrzewając. Dzięki temu możliwe jest lutowanie m.in. przewodów oraz łączenie innych elementów metalowych z dużą precyzją. Dzięki swojej prostocie, niezawodności i łatwej obsłudze, lutownica transformatorowa jest najlepszym typem lutownic dla amatorów.

Czerwona lutownica transformatorowa

Lutownica transformatorowa zapewnia bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Począwszy od możliwości lutowania cieńszych i grubych kabli i przewodów elektrycznych, poprzez prace naprawcze w warsztacie samochodowym, aż po bardziej skomplikowane naprawy układów elektronicznych lub łączenie blach.

Wybieramy lutownicę - na co zwrócić uwagę?

Kupując lutownicę transformatorową, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które determinują wybór danego modelu. Podstawowym kryterium powinien być zakres zastosowań urządzenia. Lutownice kompaktowe dobrze poradzą sobie z wykonaniem prostych prac, jednak bardziej skomplikowane naprawy układów elektrycznych mogą wymagać lutownicy o zmiennym grocie.

Istotnym parametrem każdej lutownicy jest jej moc. Lutownice transformatorowe podzielić możemy na te o mocy stałej oraz urządzenia oferujące możliwość regulacji mocy i dostosowania jej do specyfiki wykonywanej pracy. Te drugie będą nieco droższe, jednak jeśli zamierzamy wykorzystywać lutownicę do różnego typu prac, lutownica o zmiennej mocy, np. polska lutownica transformatorowa TEX z regulacją mocy 0-100 W z pokrętłem będzie znacznie lepszym pomysłem. Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe akcesoria i elementy wyposażenia, oferowane w zestawie razem z lutownicą. Poręczna skrzynka ułatwi nam przechowywanie i transport lutownicy, zaś wymienne groty o różnej konstrukcji pomogą wykonywać rozmaite naprawy z dużą precyzją. Warto sprawdzić, czy lutownica transformatorowa wyposażona jest również w zintegrowane oświetlenie, przydatne podczas wykonywania pracy w trudniejszych warunkach.

Ceny dostępnych na rynku lutownic transformatorowych uzależnione są od parametrów danego urządzenia. Za standardową, kompaktową lutownicę o stałej mocy z podstawowym wyposażeniem zapłacimy w granicach 100 złotych. Z nieco wyższym kosztem muszą liczyć się osoby, poszukujące lutownicy o zmiennej mocy i dodatkowym wyposażeniu. Bogatą ofertę lutownic transformatorowych znajdziesz w naszym sklepie internetowym pod adresem: https://bau-tec.pl/pl/c/Lutownice-transformatorowe/288.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl