Dlaczego kalafonia jest niezbędna do lutowania?

KALAFONIA DO LUTOWANIA

 

Czy naturalne produkty są przydatne w takich pracach jak np. lutowanie? Kalafonia udowadnia, że jak najbardziej! Chcesz dowiedzieć się, co to za materiał? Do czego służy i czemu się przydaje? Zachęcamy zatem do lektury!

Kalafonia – naturalny pomocnik majsterkowiczów

Nim wyjaśnimy, czemu kalafonia jest potrzebna do lutowania, warto wpierw wyjaśnić, co to za materiał. Nazywamy tak miękką, naturalną żywicę, pozyskiwaną z pozostałości powstałych w wyniku wyizolowania terpentyny iglaków, najczęściej sosen. Stanowi ona dobry topnik w czasie prac spawalniczych i lutowniczych. W jej składzie znajdują się izomery kwasów żywicznych, ich pochodne oraz różne zanieczyszczenia organiczne. Dzięki swoim właściwościom można ją mieszać z innymi materiałami, co pozwala uzyskać masy tężejące w odmiennym czasie.

Najważniejsze cechy kalafonii

To, czym charakteryzuje się kalafonia lutownicza, to przede wszystkim duża topliwość oraz wysoka łatwopalność. Rozpuszcza się jednak nie tylko pod wpływem działania temperatury, ale i różnych substancji, w tym rozpuszczalnikach organicznych, takich jak:

  • aceton,

  • etanol,

  • metanol

oraz w benzynie i olejku terpentynowym. Natomiast nie da się jej rozcieńczyć w wodzie. Łatwo się topi i pozwala się niemal dowolnie formować, ale przy tym jest wysoce krucha. Co istotne dla niektórych osób – jako naturalna żywica, ma właściwości alergizujące, więc osoby ze skłonnościami do alergii muszą na nią uważać.

Wybierając kalafonię do lutowania, należy zwrócić na jej jakość. Ocenia się ją m.in. po jej kolorze i barwie. Należy spojrzeć także na liczbę kwasową i liczbę zmydlenia.

kalafonia

Jak używać kalafonii lutowniczej?

Produkt ten znajduje szerokie zastosowanie w technologii spawalniczej. Pomaga skutecznie łączyć metale pod wpływem dużej temperatury. Ponadto kalafonia znajduje zastosowanie w innych dziedzinach, w tym m.in. w konserwacji instrumentów czy nawet jubilerstwie. Do czego natomiast służy pasta do lutowania na bazie kalafonii? Daje ona możliwość łatwiejszego i równomiernego pokrycia odizolowanych końców cyną. W ten sposób też zabezpiecza się nią również dopiero co wytrawione dróżki.

By móc z niej skorzystać, potrzebna będzie lutownica transformatorowa. Trzeba pamiętać, aby dobrać temperaturę do lutu oraz materiałów, z jakich będzie się korzystać. W pracy najczęściej używa się kalafonii w postaci rozpuszczonej przez wybrany (np. jeden z powyższych) rozpuszczalników.

Znajdź niezbędne akcesoria w Bau-Tec!

Jeśli interesuje Cię zakup takiego materiału – skorzystaj z asortymentu Bau-Tec. W naszej ofercie znajdziesz kalafonię aktywną o pojemności 40 g oraz 100 g. Jeśli natomiast potrzebujesz produktu najwyższej jakości, który pozwoli Ci uzyskać czyste luty – sięgnij po pastę do lutowania na bazie tej naturalnej żywicy.

W przypadku wątpliwości, jaki produkt spełni Twoje oczekiwania – zwróć się o poradę do naszych pracowników. Wykwalifikowani doradcy podpowiedzą, co wybrać. Mamy też lutownice transformatorowe i inne narzędzia warsztatowe, które mogą Ci się przydać!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium