Czym powinieneś szlifować metal?

Czym szlifować metal?

Precyzyjna i wydajna obróbka elementów metalowych wymaga odpowiedniego sprzętu. Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na właściwy dobór elementów ściernych, takich jak tarcze do szlifowania czy szczotki obrotowe.

Sprawdź, jak wybrać odpowiedni produkt do usuwania nierówności, rdzy i zanieczyszczeń z metalowych wyrobów. Dowiedz się, czym powinieneś szlifować poszczególne powierzchnie.

Jakie tarcze do szlifierki kątowej?

Konieczność wyszlifowania metalowych elementów dotyczy nie tylko zakładów przemysłowych i firm usługowych, ale również każdego z nas. Często zachodzi potrzeba wygładzenia powierzchni po ich spawaniu czy usunięcia korozji z barierek, metalowych bram lub ogrodzeń.

W większości przypadków wystarczą do tego tradycyjne tarcze do szlifierki kątowej, będącej – obok urządzeń stołowych – najpopularniejszym narzędziem warsztatowym do stosowania w warunkach domowych.

Właściwy dobór krążka do takiego sprzętu jest ważny z kilku powodów. Wpływa m.in. na:

  • poprawę wydajności obróbki,
  • podniesienie komfortu pracy,
  • oraz zwiększenie bezpieczeństwa całego procesu.

Powinieneś wiedzieć, że nie ma jednej, idealnej tarczy do szlifowania metalu. Wybór produktu uzależniony jest od kilku czynników.

  1. Jednym z nich jest rozmiar. Otwór elementu ściernego powinien dokładnie odpowiadać średnicy trzpienia na urządzeniu.
  2. Drugim ważnym czynnikiem determinującym dobór tarczy do szlifierki kątowej jest jej grubość. Cienkie modele do 3 mm nadają się do cięcia metalu, a do jego szlifowania najlepsze będą elektrokorundowe wyroby o grubości 5-6 mm.
  3. Trzecim warunkiem, na który powinieneś zwracać uwagę przy wyborze krążków ściernych, jest rodzaj obrabianego materiału. W sklepach znajdziesz zarówno modele uniwersalne, jak i akcesoria szlifierskie do żelaza, miedzi, aluminium oraz innych metali kolorowych czy specjalne produkty listkowe i fibrowe, np. do stali nierdzewnej.

Szlifowanie metalu

Szczotki i inne elementy ścierne do metalu

Na uwagę zasługują również specjalistyczne szczotki druciane, które bardzo dobrze sprawdzają się przy usuwaniu śladów korozji czy różnego rodzaju zanieczyszczeń. Przy ich wyborze powinieneś kierować się m.in. średnicą, grubością drutu oraz jego gęstością.

Szukasz wysokiej jakości tarcz do szlifierki kątowej w przystępnych cenach? Odwiedź nasz sklep internetowy BAU-TEC i wybieraj spośród setek modeli krążków ściernych i akcesoriów od uznanych producentów.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl