Czym jest topnik do lutowania – jak go dobrać i używać?

Topnik do lutowania

Jednym z tych urządzeń, których nie powinno zabraknąć w warsztacie żadnego majsterkowicza, jest lutownica do elektroniki. Jej obsługa wymaga nie tylko umiejętności i doświadczenia, ale także profesjonalnych akcesoriów, takich jak kalafonia do lutowania oraz topnik. Jak wybrać odpowiednie produkty? Jakie mają właściwości i do których materiałów są przeznaczone? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Topniki ze sklepu BAU-TEC – rodzaje i właściwości

Podstawowym zadaniem topnika jest usuwanie z obrabianej powierzchni niemetalicznej warstwy związków chemicznych – stanowiących efekt reakcji metalu z atmosferą w procesie lutowania. Produkt ten, najczęściej stanowiący mieszaninę kalafonii oraz związków organicznych, dostępny jest w różnych konsystencjach: od cieczy, aż po żel. Producenci oferują zarówno średnioaktywne, jak i wysokoaktywne topniki lutownicze,  które są przeznaczone do obróbki różnych powierzchni i tworzyw. W sklepie BAU-TEC czeka na Ciebie szeroki wybór tych preparatów, o czym przekonasz się za chwilę.

Średnioaktywne topniki lutownicze

Pierwszą grupą oferowanych na rynku produktów są średnioaktywne topniki do lutowania. Najczęściej mają one postać cieczy – będącej roztworem kalafonii wzbogaconym o dodatki organiczne. Tego rodzaju topnik pozwala na obróbkę w maksymalnej temperaturze ok. 280° i może być wykorzystywany również przy ręcznym cynowaniu elementów. Nanosi się go za pomocą dowolnej techniki, zmywając jego pozostałości alkoholem etylowym.

Topnik RF800 do lutowania SMD

Topnik wysokoaktywny do lutowania stali kwasoodpornej

Innym środkiem, wykorzystywanym m.in. w lutownicach transformatorowych, jest topnik wysokoaktywny – stanowiący mieszaninę organicznych oraz nieorganicznych substancji. To lepka i przeźroczysta ciecz o ostrym zapachu, która doskonale sprawdza się przy lutowaniu różnych gatunków stali – w tym kwasoodpornej, a także stopów chromoniklowych.

Topnik lutowniczy w żelu

Produktem, który sprawdza się w lutownicach do elektroniki – szczególnie przy naprawie układów BGA – jest z kolei kalafoniowy topnik do lutowania w żelu. Jego konsystencja ułatwia precyzję podawania, a zwiększona zdolność zwilżania poprawia trwałość łączenia poszczególnych elementów. Lutowane powierzchnie zyskują gładką, błyszcząca strukturę.

Topnik w żelu

Szeroki wybór akcesoriów do lutowania w sklepie BAU-TEC

Korzystając z oferty naszego sklepu internetowego, wybierzesz topnik do lutowania idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy w Twoim warsztacie znajduje się kolbowa, czy transformatorowa lutownica do elektroniki, u nas zaopatrzysz się w niezbędne kalafonie, topniki oraz pozostałe akcesoria.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl