Czas, start! Czyli wymiana opon na zimę 2019/20 w praktyce

Zmiana opon na zimowe

Przełom listopada i grudnia to czas największego oblężenia serwisów oponiarskich. Choć polskie prawo jednoznacznie nie określa, do kiedy należy zmienić opony na zimowe, większość kierowców czeka z tym do ostatniej chwili... Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze lub nie masz czasu czekać na wolny termin u wulkanizatora, możesz wymienić je samodzielnie. Sprawdź jak to zrobić i zobacz, jakich narzędzi będziesz do tego potrzebować.

Zmiana opon na zimowe – niezbędne narzędzia warsztatowe

Aby prawidłowo wymienić opony w samochodzie, potrzebujesz właściwie wyprofilowanej łyżki montażowej w odpowiednim rozmiarze. Niezbędny będzie również podnośnik samochodowy oraz klucz nasadowy do odkręcenia koła. W profesjonalnych serwisach mechanicy używają w tym celu specjalistycznej maszyny, która wyposażona jest w łyżkę do opon, a także w specjalne ramię montażowe.

Usunięcie opony z felgi

Przed założeniem nowej opony obowiązkowo trzeba usunąć starą gumę z felgi. W tym celu musisz podnieść pojazd i odkręcić śruby mocujące koło. Następnym krokiem jest spuszczenie powietrza poprzez odkręcenie zaworu. Łyżkę umieść na krawędzi felgi w miejscu styku z oponą. Następnie naciskając w odpowiedni sposób na rękojeść narzędzia, oddzielaj gumę od koła. Możesz sobie pomóc, wykorzystując drugą łyżkę. Pod żadnym pozorem nie zdejmuj opony łomem, wkrętaka lub innym przedmiotem o ostrej krawędzi. Może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia ogumienia.

Zestaw łyżek montażowych wyprofilowane

Montaż opony na kole

Po sprawdzeniu tego, czy rozmiar opon jest prawidłowy, a jej stan techniczny wewnątrz i na zewnątrz nie budzi Twoich wątpliwości, możesz przystąpić do montażu „zimówki” na feldze. Aby wszystko przebiegło sprawnie, posmaruj stopki opony pastą lub specjalną maścią. Następnie, naciągnij na felgę jeden bok opony (w warsztacie czynność tę wykonuje maszyna). Potem za pomocą łyżki montażowej musisz stopniowo wsuwać drugi bok opony pod karb felgi. Po upewnieniu się, że właściwie przylega, możesz napompować koło, a następnie zamontować je na pojeździe. Wtedy upewnij się, że wszystkie koła „jadą” prawidłowo. W tym celu odwiedź najbliższego wulkanizatora i zleć ich komputerowe wyważanie.

Wszystkie niezbędne akcesoria i narzędzia do samodzielnej wymiany kół i opon znajdziesz w asortymencie naszego sklepu internetowego BAU-TEC. Sprawdź naszą ofertę i wybieraj zestawy kluczy oraz markowe narzędzia warsztatowe od renomowanych producentów w atrakcyjnych cenach i z szybką dostawą!

Łyżki montażowe zestaw

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium