Bezpieczne korzystanie z podkaszarki do trawy. O czym warto pamiętać?

bezpieczne korzystanie z podkosy

 

Strzyżenie trawnika to jedna z podstawowych czynności wykonywanych w ogrodzie. Zawsze należy przy niej pamiętać o zachowaniu ostrożności. Warto stosować sprzęty warsztatowe chroniące m.in. twarz, a także dbać o to, by podkaszarka i jej części zawsze były w dobrym stanie technicznym. Sprawdź, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas przydomowych prac.

Podkaszarka do trawy – niezbędny sprzęt dla domowego ogrodnika

Żeby używać spalinowych urządzeń bez obawy o swoje zdrowie, należy dobrze przygotować zarówno siebie, jak i samą maszynę. Każdy element musi być w pełni sprawny i odpowiednio zamocowany. Szczególnie ważna jest żyłka do podkosy. Nigdy nie lekceważ zagrożenia. Nie działaj rutynowo, sprawdzaj stan techniczny sprzętu.

Po pierwsze: zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Podczas pracy z podkaszarką zachodzi ryzyko, że uderzy ona w twardy przedmiot, co spowoduje jego niekontrolowane odrzucenie. Dlatego należy usunąć z zarośli wszelkie kamienie, szkła czy deseczki, które mogłyby trafić w oko, głowę lub inną część ciała i stać się przyczyną poważnego urazu.

Świetnie, jeśli zaopatrzysz się w akcesoria ochronne. Koniecznie kup maskę na twarz, która ochroni oczy przed wpadającymi drobinkami trawy, ziemi itp. Dobre jest zakładać szelki przytrzymujące kosę spalinową. Zwiększają one kontrolę nad urządzeniem. Warto też stosować obuwie z twardym noskiem, bluzę z długim rękawem (idealna będzie odzież robocza) i nauszniki ograniczające ilość hałasu docierającego do uszu.

Przy strzyżeniu stosuj następujące zasady:

  • nigdy nie koś mokrej trawy,

  • nie używaj kosy w pobliżu ludzi, zachowaj min. odległość wynoszącą 15 m,

  • nie spiesz się, bądź ostrożny i cierpliwy.

Jeżeli będziesz postępował w ten sposób, poczujesz się bezpiecznie.

podkaszarka

Po drugie: sprawdź, czy wszystkie elementy podkaszarki są dobrze przymocowane

Przed każdym uruchomieniem sprzętu należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie części podkaszarki są odpowiednio przymocowane i zapewnią bezpieczną pracę. W pierwszej kolejność należy ocenić, czy żyłka do podkosy jest właściwie napięta. Jeśli zauważysz jej zużycie, wymień ją na nową. Możesz ją kupić w naszym sklepie.

Pamiętaj, że źle nawinięta linka do kosy spalinowej zwiększa wibracje, a co gorsze, może się odpiąć i spowodować groźne obrażenia ciała. Zobacz też, czy założona jest osłona układu tnącego. Nigdy nie włączaj silnika bez niej.

Po trzecie: regularny przegląd podkaszarki to podstawa

Tak, jak wszystkie narzędzia warsztatowe, tak i podkaszarka powinna być regularnie serwisowana. Dbaj o jej czystość. Po pracy usuwaj resztki trawy z pokrywy i żyłek, a także pyły, płyny, ślady spalin. Czynności te wykonuj przy pomocy szczotki.

Istotne jest też czyszczenie filtrów paliwa, które uchroni urządzenie przed obniżeniem mocy. Szczotką drucianą pozbądź się też nalotu na elektrodach świecy zapłonowej.

O Twoje bezpieczeństwo i komfort pracy zadba Bau-Tec

Zawsze dbaj o bezpieczeństwo przy pracy w ogrodzie. Sklep Bau-Tec oferuje wszystko, co potrzebne jest do zapewnienia sprawności maszynie, a także ochrony użytkownika. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego produktu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium