Zrób to sam: świąteczna choinka z drewna

drewniana choinka

Choinka jest jednym z najważniejszych symboli świąt. Tradycję jej strojenia pielęgnuje się od lat w wielu krajach na świecie. Mnóstwo osób decyduje się na wybór żywych drzewek, jednak coraz bardziej popularne jest stworzenie świątecznego "iglaka" samemu. Pomocne mogą okazać się narzędzia warsztatowe (np. tarcza do cięcia drewna i wkręty) oraz materiały ścierne. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, jak zrobić fantastyczną choinkę.

Zrób sam drewnianą choinkę

Przed przystąpieniem do pracy warto się do niej przygotować we właściwy sposób. Zorganizuj odpowiednią przestrzeń, w której będziesz składać drzewko. Może to być garaż lub przydomowy warsztat. Ważne, by nic nie zawadzało Ci w trakcie wykonywania konstrukcji. Odpowiednie przygotowania pomogą Ci uporządkować swoją pracę, dzięki czemu budowa Twojej świątecznej choinki przebiegnie znacznie sprawniej. 

Wybierz rodzaj drewna i narzędzia

Do wykonania świątecznego drzewka idealnie nadadzą się deski pochodzące z odzysku. Można wykorzystać na przykład stare palety. Potrzebne surowce znajdziesz również w składzie budowlanym. Potrzebnych będzie około dziesięciu desek. Oczywiście, jeśli planujesz większą konstrukcję, ilość materiałów zwiększy się. Jeśli chodzi o narzędzia warsztatowe, potrzebne przyrządy możesz zakupić w profesjonalnym sklepie. Przydatna okaże się tarcza do cięcia drewna, którą trzeba zamontować w szlifierce kątowej oraz wkręty, dzięki którym uda się połączyć całość. Nie zapomnij o linijce/miarce oraz ołówku! Za ich sprawą zaznaczysz właściwe odległości i ułatwisz sobie pracę. 

Obróbka drewnianych materiałów

Pierwszym krokiem jest ułożenie desek jedna nad drugą. Następnie należy wyznaczyć ich środek i narysować ołówkiem linię, która będzie stanowić oś symetrii. Potem trzeba odmierzyć podstawę choinki, a jej końce połączyć z górnym punktem osi. Wówczas będzie widoczny zarys drzewka w kształcie trójkąta. Teraz wystarczy je wyciąć za pomocą tarczy do cięcia drewna. Gdy wszystkie elementy będą gotowe, warto je potraktować szlifierką (skorzystaj ze specjalnych tarcz do szlifowania) lub materiałami ściernymi oraz pomalować na kolor zielony. Do montażu będzie również potrzebny stojak, który wykonasz z dwóch desek. Musisz w nich wyciąć kliny, aby nachodziły na siebie w kształt krzyżyka. Następnie trzeba przymocować je za pomocą kleju do drewna.

zrob choinke

Wykończenie i ozdabianie choinki z drewna

Kolejnym krokiem będzie montaż przygotowanych części. Gałęzie należy przymocować do kolejnej deski - pnia. Gdy całość będzie już stabilnie stać, możesz zacząć ozdabiać świąteczne drzewko. Aby było to możliwe, najpierw musisz wkręcić w gałęzie zrobione z desek krótkie wkręty. Wówczas będzie można zawiesić na nich lampki, bombki i różnego rodzaju inne ozdoby. Czubek choinki można przystroić za pomocą wyciętej z deski gwiazdy. Wówczas całość będzie prezentować się naprawdę fantastycznie!

Życzymy udanych świąt!

Pięknie wystrojona choinka na pewno pozytywnie wpłynie na świąteczny klimat. Dzięki przedstawionym poradom możesz wykonać ją sam. Drzewko będzie stanowić doskonałą ozdobę w Twoim domu. Wszystkie potrzebne narzędzia warsztatowe i materiały ścierne znajdziesz w sklepie internetowym BAU-TEC. Życzymy udanych i wesołych świąt!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium