Zabierasz się za szlifowanie? Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo!

szlifowanie

Budowa praktycznie każdej konstrukcji wiąże się z koniecznością obrabiania tworzących ją elementów. Zazwyczaj robi się to w celu wygładzenia powierzchni, wykorzystując do tego narzędzia ręczne lub elektryczne. W artykule skupimy się na tych drugich, czyli szlifierkach, opisując tarcze diamentowe i inne używane do szlifowania różnych materiałów. Skorzystaj z porad specjalistów sklepu BAU-TEC i sprawdź, jak wykonać obróbkę m.in. betonu, metalu czy drewna!

Szlifowanie różnych powierzchni

Wspomaganie się elektronarzędziami podczas realizacji czynności związanych ze szlifowaniem jest godne polecenia szczególnie w przypadku obrabiania bardzo rozległych powierzchni. Sprzęt ten znacząco przyspiesza pracę, a do tego czyni ją mniej męczącą w porównaniu z ręcznym wygładzaniem papierem ściernym. Używa się do tego różnego rodzaju szlifierek, przy czym w warunkach domowych najczęściej wykorzystywane są modele kątowe.

W urządzeniach tych montuje się specjalne tarcze do szlifowania, które należy dobierać pod kątem typu obrabianego materiału – np. beton, metal czy drewno. Do wyboru są m.in. wersje:

  • diamentowe,
  • listkowe,
  • z włókniną,
  • elektrokorundowe.

Szlifowanie drewna – jakie narzędzia będą potrzebne?

Ten materiał jest zdecydowanie najłatwiejszy w obróbce, szczególnie w porównaniu z metalem czy betonem. Do szlifowania drewna najlepiej wyposażyć się w tarczę listkową, która składa się z odpowiednio ze sobą połączonych małych kawałków papieru ściernego. Kupując ją, zwróć uwagę na parametr gradacji – im jego wartość jest wyższa, tym delikatniejsze właściwości ścierne.

szlifowanie metalu

Jakimi narzędziami szlifować metal?

W przypadku obróbki tego materiału będziesz mieć do wyboru dwa typu narzędzi. Pierwszym z nich jest elektrokorundowa tarcza do metalu, która służy zarówno do szlifowania, jak i cięcia. Drugim są modele włókninowe – wykorzystuje się je głównie do usuwania powierzchownej korozji i polerowania. Jeśli z kolei chcesz obrabiać elementy metalowe o dużej twardości (np. ze stali nierdzewnej), powinieneś korzystać z narzędzia diamentowego – można nim także ciąć beton.

Jak szlifować pozostałe powierzchnie?

Wspomnieć należy jeszcze o powierzchniach betonowych, które także czasem trzeba obrabiać. Tarcza do betonu – szlifowania lub cięcia – powinna być diamentowa. Nadaje się ona również do przecinania:

  • kamienia, w tym granitu oraz marmuru,
  • materiałów ceramicznych,
  • kostki brukowej.

W przeciwieństwie do odpowiedników przeznaczonych do pracy z metalem czy drewnem jest dużo twardsza.

Narzędzia potrzebne do szlifowania znajdziesz w naszej ofercie!

Pamiętaj, że podczas wyboru jednej z powyższych tarcz, musisz dodatkowo zwrócić uwagę na jej średnicę. Należy dobrać ją pod kątem posiadanej szlifierki. Jeśli szukasz najlepszych narzędzi do szlifowania, skorzystaj z oferty naszej firmy BAU-TEC. W sklepie internetowym znajdziesz je w wersjach m.in. do drewna, metalu czy diamentowe do betonu – poznaj wszystkie i zamów wybrane!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium