Wymieniasz płytki w mieszkaniu? Sprawdź, czego będziesz potrzebować

klasc plytki

Szykujesz się do remontu? Czeka Cię wymiana podłogi w korytarzu? A może zmieniasz aranżację w łazienki? Jeśli będziesz przy tym skuwał i kładł nowe płytki – z pewnością zastanawiasz się, jak powinieneś to zrobić. Poniżej zamieściliśmy przystępny poradnik, dzięki któremu odpowiednio się przygotujesz i skompletujesz niezbędne narzędzia oraz materiały.

Jak przygotować się do wymiany płytek?

Pierwsze, o czym warto pamiętać, jeszcze nim zacznie się remont, to fakt, że zarówno skuwanie płytek, jak i kładzenie nowych kafli to kawał roboty, wymagający czasu i energii, szczególnie jeśli nigdy jeszcze tego nie robiłeś. Wygospodaruj sobie więc odpowiednio dużo czasu. Niewykluczone, że przyda Ci się także osoba do pomocy – wówczas prace będą przebiegały na pewno dużo szybciej. Prócz tego – potrzebujesz stosownych narzędzi i chemii budowlanej.

Jeszcze jedno. W wyniku remontu powstanie sporo gruzu. Taki urok. Pamiętaj, że nie należy go tak po prostu wyrzucać do śmieci. W zależności od skali – być może najlepszą opcją będzie wynajem kontenera na odpady budowlane czy zmieszane.

Jakie narzędzia są potrzebne do skuwania i układania płytek?

Pora skompletować narzędzia. Czego będziesz potrzebował do skucia starych płytek? Niezbędny będzie młotek i przecinak. To z ich pomocą będziesz usuwać je ze ściany czy podłogi. Przyda się też ostry, cienki nożyk (np. do tapet) i płaski wkrętak. Jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz zainwestować w elektronarzędzia, takie jak młotowiertarka.

Oprócz tego przyda Ci się szlifierka, która posłuży do cięcia nowych kafli. W kładzeniu płytek niezbędnym przyrządem są także m.in.:

  • pace i kielnie do nakładania oraz rozprowadzania spoiwa,

  • poziomica do równego układania glazury czy terakoty,

  • szczypce i obcęgi do przycinania płytek.

plytki

Odpowiednie tarcze diamentowe do cięcia

Poza powyższymi przyrządami powinieneś się zaopatrzyć jeszcze w pewne materiały eksploatacyjne. Wśród nich są tarcze diamentowe. Wykorzystuje się je w wycinarkach i szlifierkach do cięcia płytek. Korzystanie z nich gwarantuje wysoką precyzję, co znacznie przekłada się na estetykę pracy.

Kompletując taki zestaw narzędzi, jesteś już niemal gotowy. Pozostaje jeszcze zakup materiałów.

Środki chemiczne i systemy poziomowania

W czasie skuwania starej nawierzchni niewykluczone, że uszkodzisz podłoże. W takim przypadku będziesz potrzebował odpowiedniej zaprawy, dzięki której wyrównasz i wygładzisz ścianę. W przypadku podłogi możesz też użyć specjalnych systemów poziomowania, w tym masy samopoziomującej, pozwalające uzyskać równą powierzchnię.

Poza tym musisz wyposażyć się w odpowiedni grunt. Dzięki niemu zwiększysz przyczepność kafli. Pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego kleju. Do klejenia płytek wykorzystuje się powszechnie uniwersalną zaprawę klejową.

Z BAU-TEC remont niestraszny!

Kładzenie płytek to wymagające zadanie. Jednak z odrobiną zacięcia i wiedzy możesz wykonać remont samodzielnie. Wiesz już, jakich materiałów potrzebujesz, a także jak powinien wyglądać Twój zestaw narzędzi. Jeśli zaś szukasz najlepszych przyborów – sprawdź ofertę BAU-TEC. Mamy wszystko, co przyda Ci się do przeprowadzenia takich prac.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium